Hostýnské vrchy

Ptačí oblast
Územia európskeho významu
Dĺžka trasy: 7 km (okružná trasa)
Čas prechodu: 5-6 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Ľahká
Odporúčané ročné obdobie: Jar

Vďaka neprerušenému územnému prepojeniu s východnejšie položenými karpatskými pohoriami tu – pomerne ďaleko na západe – môžeme nájsť klasické prvky karpatskej fauny i flóry. Typická je veľká lesnatosť centrálnej časti Hostýnskych vrchov, doplnená valašskými lúkami a pastvinami roztrúsenými v okolí obcí i vysoko na hrebeňoch.

Druhy v lokalite

PO Hostýnské vrchy zaberá severnú časť rovnomenného pohoria patriaceho k vonkajšej časti karpatského oblúka. Prevažnú väčšinu územia (takmer 94 %) pokrývajú lesy, ktoré sa miestami striedajú s lúkami, pastvinami, vodnými tokmi a sídlami. Pôvodné bukové a jedlobukové lesné porasty boli v minulosti z približne 60 % nahradené smrekovými monokultúrami. Lykožrútová kalamita od roku 2016 značne zmenila tvár celých Hostýnských vrchov, väčšina smrekových monokultúr bola totiž vyťažená. Vďaka tomu tu máme veľké plochy holín a mladín, ktoré sú našťastie zalesňované prírode bližšou drevinnou skladbou (hlavne bukom lesným). Zvyšky pôvodných porastov (z dôb ešte pred smrekovými monokultúrami) aj s ich bohatým bylinným poschodím sa zachovali na niekoľkých málo miestach, ktoré sú dnes vo väčšine prípadov prírodnými rezerváciami. Tieto pôvodné zachované porasty tvoria 4 % všetkých lesov. Okrem rezervácií je unikátnosť tunajších lesov vyjadrená relatívne veľkými súvislými plochami starších bukových porastov. Tieto tvoria cca pätinu rozlohy PO.

Východiskovým turistickým bodom pre vychádzky je rekreačné stredisko Tesák v samotnom srdci Hostýnských vrchov. Je tu veľké parkovisko aj zastávka pravidelnej autobusovej linky Bystřice pod Hostýnem – Vsetín (prípadne Zlín). Plánovaná okružná trasa vedie späť na Tesák, v prípade záujmu je možné urobiť odbočku na najvyšší vrchol Kelčský Javorník (865 m n. m).

Vychádzka

  • P
  • 1

    Priamo pri parkovisku za známym vyhoreným pohostinstvom sa nachádza prírodná pamiatka Nádrž Tesák. Bývalá požiarna nádrž je významným biotopom obojživelníkov, predovšetkým mlokov. Rozmnožujú sa tu mlok horský, mlok karpatský, mlok bodkovaný a ich kríženci. Vzhľadom k vysokej nadmorskej výške (690 m n. m.) a studenej vode nestihne časť tohtoročných lariev mlokov dokončiť vývoj a prezimujú v nádrži v štádiu larvy.

  • 2

    K rázcestiu lesných ciest U Jasanu sa dostávame cez nové čistiny vzniknuté po lykožrútovej kalamite. Vďaka tomu máme v súčasnosti výhľad na celé široké údolie Bystřičky smerom k Hostýnu a môžeme si tak uvedomiť rozsah výrubu smrekových porastov zasiahnutých lykožrútom smrekovým. Pokračujeme po peknej lesnej asfaltovej ceste na severovýchod. Od tohto bodu obchádzame viac-menej po vrstevnici druhý najvyšší vrchol Čerňavu. V máji môžeme v sedemdesiatročných bukových porastoch medzi bodom 2 a 3 počuť muchárika malého.

  • 3

    V prírodnej rezervácii Čerňava nájdeme pralesovité zvyšky pôvodných porastov, v ktorých prevažuje buk lesný a vysoké zastúpenie má aj jedľa biela a javor horský. Veľké množstvo mŕtveho dreva v podobe suchárov, zlomov, vývratov alebo čiastočne presychajúcich stromov predstavuje ideálne prostredie pre datle. Priamo v rezervácii pravidelne hniezdia 1–2 páry ďatľov bielochrbtých. Potenciál samotnej rezervácie zvyšujú okolité lesné porasty, ktoré sú už mimo hranice rezervácie. Ide síce o hospodárske lesy, ale sú to prevažne staré bučiny, takže rezervácia nepôsobí ako osamotený ostrovček biodiverzity uprostred sterilných porastov.

  • 4

    V starých bukových lesoch okolo rázcestia U Špuky môžeme bežne počuť či pozorovať holuby plúžiky, mucháriky bielokrké, tesáre čierne alebo žlny sivé. Ponuka stromových dutín je tu bohatá.

  • 5

    Z rázcestia Nad Humencom, kde pretneme žltú turistickú značku, sa môžeme vrátiť späť okružnou cestou na Tesák, alebo si urobiť odbočku na najvyššiu horu Hostýnských vrchov Kelčský Javorník. Ďalej po okružnej trase smerom k Smrduté lemujú cestu mladšie sterilné smrekové porasty, kde môžeme napríklad počúvať hlasy králikov zlatohlavých a ohnivohlavých alebo sýkorky uhliarky.

  • 6

    Okrem pekného panoramatického výhľadu z novej rozhľadne na Kelčskom Javorníku si môžeme užiť aj najväčšiu rovnomennú rezerváciu v tejto oblasti (122 ha). V hornej časti rezervácie je na suťových svahoch, na miestne pomery ojedinelá, otvorená javorina. Väčšinu rezervácie tvoria pôvodné porasty s veľkým množstvom mŕtveho dreva. Žijú tu všetky atraktívne vtáčie druhy, ako sú ďatle bielochrbté, mucháriky malé, tesáre čierne, kuvičky vrabčie, pôtiky kapcavé a ďalšie.

  • 7

    V strmých svahoch prírodnej rezervácie Smrdutá prevažuje buk, ďalej sú tu zastúpené javory, smreky, jedľa, jasene i bresty. V hniezdnej dobe je tu možné naraziť na ďubníky trojprsté alebo sovy dlhochvosté. V rezervácii sa nachádza niekoľko menších puklinových jaskýň, najdlhšia z nich je priechodná. Jedná sa o významné zhromaždisko netopierov, ktoré sa tu na jeseň pária.

  • 8

    Späť na Tesák sa vraciame južným úbočím Čerňavy. Prechádzame opäť cez staré bukové porasty, ktoré na niektorých miestach vyzerajú ako chránené územie, v skutočnosti sú to ale hospodárske lesy. Na rúbaniskách sa nám otvára pohľad do údolia a opäť vidíme rozsah lykožrútovej kalamity z posledných rokov. Pri príchode do cieľa môžeme so šťastím naraziť na drozda kolohrivého. Ten v minulosti v okolí Tesáku pravidelne hniezdil, v posledných rokoch však ide o výnimočne pozorovaný druh.

Zaujímavosti

Hostýnske vrchy sú územie, kde bolo v minulosti plošne rozšírené valašské pastierstvo. Vďaka tomu bolo množstvo hrebeňov a okolie obcí ešte aj v prvej polovici 20. storočia odlesnených. S úpadkom pastierstva došlo k plošnému zalesneniu. Preto sú – okrem vtáčích druhov pôvodných lesov (ďatle bielochrbté, mucháriky malé, ďatle trojprsté atď.) – ďalšou ohrozenou skupinou aj druhy otvorených plôch. Spomedzi rastlín sú to rôzne druhy orchideí, napr. bledavka guľatoplodá.

Vedeli ste, že?

… zachovalé lesy sú tu bohaté na výskyt ďatľov? Z 10 našich druhov môžeme priamo v PO Hostýnské vrchy stretnúť všetky okrem ďatľa hnedkavého. Na chýbajúceho ďatľa hnedkavého však môžeme naraziť hneď v podhorí, priamo v Bystřici pod Hostýnem.

Zdroje: VYMAZAL, M. 2011. Výskyt datlíků tříprstých (Picoides tridactylus) v Hostýnských vrších. Zprávy MOS, 69, s. 46–51.

Doplňujúce informácie

  • Ubytovanie v okolí lokality - Hostýnské vrchy

    Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality

  • Akcie a aktivity - Hostýnské vrchy

    Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality

Blízke lokality