Poodří

Chránené krajinné oblasti
Ptačí oblast
Dĺžka trasy: 11 km
Čas prechodu: 8 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Stredná
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto Jeseň

V nive prirodzene meandrujúceho európskeho veľtoku Odra sa nachádzajú rybničné sústavy poskytujúce nielen odpočinok a potravu vtákom migrujúcim cez Moravskú bránu, ale aj vhodné prostredie na hniezdenie. Medzinárodný význam územia je umocnený zaradením Poodria do Ramsarského dohovoru o mokradiach.

Druhy v lokalite

Pomyselnou „chrbticou“ celej oblasti je rieka Odra. V jej nive sa nachádza množstvo rybničných sústav, tôní, nivných lúk a lužných lesov. Zachované mokradné a nivné biotopy v človekom harmonicky utváranej krajine sa v roku 1991 stali chránenou krajinnou oblasťou. Vychádzka je lokalizovaná do približne centrálnej časti CHKO Poodří medzi rybničné sústavy v Studénce a Jistebníku. Súčasťou vodných plôch sú tiež maloplošné chránené územia – medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie patrí prírodná rezervácia Kotvice.

CHKO Poodří je zároveň PO. Predmetom ochrany sú populácie a biotopy bučiaka veľkého, kane močiarnej a rybárika riečneho. Štvrtým cieľovým druhom ochrany územia je kačica chripľavka, pri ktorej sa venuje pozornosť zhromaždiskám počas migrácie.

Vzhľadom k dĺžke trasy odporúčame absolvovať spiatočnú cestu vlakom na trase Jistebník-Studénka či v opačnom smere. S odstavením auta nebude problém, pretože sa pri oboch vlakových staniciach nachádzajú väčšie parkoviská. Na samotnej trase je nutné počítať s prebrodením riečky Bílovky, prípadne sa vodný tok dá obísť po modrej turistickej značke.

Vychádzka

  • P
  • 1

    Přírodní rezervace Kotvice patrí medzi druhovo najbohatšie ornitologické lokality v regionálnom a možno aj v celoštátnom kontexte. Medzi marcom až októbrom 2015 tu bolo zistených 131 druhov vtákov, z čoho viac ako polovica bola ochranársky významných. Správnosť určenia pozorovaných zástupcov miestnej vtáčej ríše si overíme rovno na informačnej tabuli umiestnenej na ornitologickej pozorovateľni. Z regionálneho pohľadu je tu najhodnotnejšie hniezdenie kormorána veľkého, hrdzavky potápavej alebo potápky čiernokrkej. Potápka čiernokrká je svojou hniezdnou bionómiou viazaná na kolóniu čajky smejivej, v ktorej môžeme vzácne spozorovať aj čajky čiernohlavé. Za zmienku stojí zhromaždisko labutí veľkých. Ich početnosť tu v letnom období môže dosiahnuť niekoľko sto jedincov. Početne tiahne územím aj kačica chrapka, chochlačka sivá alebo lyska čierna.

  • 2

    Rieka Odra v danom mieste ešte nepripomína európsky veľtok. Z korún brehových porastov sa ozýva všeobecne známy hlas kolibiarika čipčavého alebo flautový spev vlhy obyčajnej. Všadeprítomný je aj spev penice čiernohlavej. Nad vodnou hladinou môžeme tiež uvidieť alebo začuť rybárika riečneho či spozorovať preletujúceho potápača veľkého.

  • 3

    Rybníky Podlážka, Malý Bědný a Velký Bědný patria medzi hospodársky využívané vodné plochy. Pre vtáky sú preto zaujímavé hlavne v čase ťahu alebo pri spustení vodnej hladiny.
    V tom čase sa môžu na nich objaviť kalužiaky močiarne, perlavé a tmavé, bojovníky bahenné a pobrežníky čiernozobé a ďalší zástupcovia bahniakov. Podobne ako v PR Kotvice sa v letnom období môže na hladine rybníkov objaviť veľké množstvo jedincov labute veľkej. Pri vychádzke sa rozhodne oplatí venovať pozornosť aj stromom na hrádzi, na ktorých môžeme zahliadnuť o.i. ďatľa prostredného či muchárika bielokrkého.

  • 4

    Vstupujeme do prírodnej rezervácie Bažantula, ktorá je tvorená sústavou štyroch rybníkov. Na prvý pohľad nás upúta väčší rozsah litorálnych porastov, ktoré sú hniezdiskom potápky malej, chochlačky sivej, husi divej, lysky čiernej, sliepočky vodnej a ďalších zástupcov vodných druhov vtákov. Pri troche šťastia začujeme alebo dokonca zbadáme žeriavy popolavé, potravnú základňu tu má aj orliak morský. Vzhľadom na nedávnu revitalizáciu rezervácie je predpoklad, že ornitologický význam miesta bude v nasledujúcich rokoch rásť. Cieľom je, okrem iného, vytvoriť aj vhodné prostredie pre bučiaka veľkého.

  • 5

    Rybníky Průtočný, Sítinový, Starý a Bažantí sú súčasťou jistebnickej rybničnej sústavy. Môžeme tu pozorovať, predovšetkým počas ťahu, početné kŕdle kačice chrapky a chrapačky, kačice lyžičiarky a chripľavky, chochlačky sivé a vrkočaté a ďalšie zúbkozobé vtáky. Po obvode rybníkov lovia volavky popolavé, v blízkosti rybníkov hniezdi žeriav popolavý. Na oblohe môžeme zahliadnuť symbol CHKO Poodří – kaňu močiarnu, v čase ťahu aj trepotajúceho sa kršiaka rybára. Vypustené rybníky navštevujú najrôznejšie bahniaky, pozorovaná bola aj šabliarka modronohá.

  • 6

    Z bodu sa pozeráme na najväčší rybník Moravskoslezského kraje – rybník Bezruč. Ornitologicky zaujímavý je predovšetkým v čase jarného ťahu husí. V marci sa na ňom vyskytujú početné kŕdle husi tundrovej, divej a bieločelej. Starostlivý pozorovateľ môže medzi bežnými druhmi husí uvidieť aj zriedkavo tiahnucu hus krátkozobú. Určite sa oplatí rybník navštíviť aj v čase ťahu bahniakov. Z raritných pozorovaní bol zistený brehár hrdzavý. Milovníka prírody bez pochýb nadchne aj krásna vŕbová alej na severovýchodnej hrádzi.

Zaujímavosti

Přírodní rezervace Bažantula prešla v rokoch 2019–2020 rozsiahlou revitalizáciou. Cieľom bolo zachrániť a podporiť celkovú biodiverzitu rybníkov. V mokradnom ekosystéme, ktorý je typický pre krajinný ráz Poodří, rastie zástup vzácnych rastlín na čele so salvíniou plávajúcou, leknovcom štítnatým, riečňankou menšou alebo kotvicou plávajúcou.

Na mokradný biotop je viazaných aj množstvo chránených druhov živočíchov. Pri jarnej návšteve určite neprepočujeme hlas kunky červenobruchej. Charakteristické kunkanie tiahnuce sa z rybníkov dodáva miestu tú správnu atmosféru.

Vedeli ste, že?

... rybník Kotvice je pomenovaný podľa rovnomennej, kriticky ohrozenej rastliny kotvice plávajúcej? Vďaka vhodným podmienkam sa jej v rezervácii darí a na hladine rybníkov je neprehliadnuteľná. Jej plody pripomínajúce kotvu patria medzi orechy a kedysi sa z nich pripravovala múka.

Zdroje: AOPK ČR. Záchrana a podpora biodiverzity na rybnících v PR Bažantula. Nature.cz [online]. Dostupné z: https://nature.cz/zachrana-a-podpora-biodiverzity-na-rybnicich-v-pr-bazantula ČSO. Birds.cz. [online]. Dostupné z: http:// https://birds.cz/avif MANDÁK, M. & MOLITOR, P. 2015. Ornitologický průzkum PR Kotvice (CHKO Poodří) v období březen–říjen 2015 a vliv přeletujících letadel na její avifaunu. Acrocephalus (Ostrava), 30.

Doplňujúce informácie

Blízke lokality