Beckovské skalice

Prírodná rezervácia
Územia európskeho významu
Dĺžka trasy: 5 km (okružná trasa)
Čas prechodu: 2 až 3 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Ľahká
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto

Kombinácia skalnatých a xerotermných biotopov s dubovými hájmi a pasienkami vás vráti späť v čase do dôb valašskej kolonizácie. Pasienkový krajinný ráz umocní neďaleký salaš. Lokalita je tu zaujímavá nie len pre výskyt špecifických druhov vtákov viazaných na toto prostredie, ale aj prekvapivo bohatého kráľovstva rastlín, ktorému v apríli vizuálne dominuje hlaváčik jarný. Sprevádzať vás tu budú všade prítomné plazy.

Druhy v lokalite

Veľkú časť lokality tvorí Prírodná rezervácia Beckovské Skalice so zvyškami antropogénnych pasienkov a riedkolesia v tzv. Beckovskej (geologickej) bráne. Celé územie predstavu dôležité refúgium vzácnych druhov a významný ekostabilizačný prvok krajiny so značnou biodiverzitou. Nájdeme tu nížinné a podhorské kosné lúky, suchomilné travinnobylinné a krovinové porasty na vápnitom podloží, ako dôležité stanovištia orchideí, ďalej subpanónske travinnobylinné porasty s xerotermnými krovinami a teplomilnými panónskymi dubovými lesmi. Na Považí ide už o pomerne „exotickú“ kombináciu biotopov, v ktorých nájdeme nielen spomínaný hlaváčik jarný (Adonis vernalis), ale aj užovky stromové (Zamenis longissimus) a jašterice zelené (Lacerta viridis). Tiež množstvo druhov vtákov. 

Lokalita je prístupná z obce Beckov zo severu a z obce Rakoľuby z juhu, kam sa dostanete z diaľnice D1. Jediné dostupné verejné parkovisko nachádzajúce sa priamo pri rezervácii je vyznačené na mape, leží pod lokalitou, 150 m za vstupným chodníkom. Druhá možnosť je zaparkovať na súkromnom parkovisku pri reštaurácii Salaš Beckov v závere trasy (a začať od konca). Trasa čiastočne prechádza náučným chodníkom Beckovské Skalice.

Vychádzka

  • P
  • 1

    Bod sa nachádza v dubovom poraste, kde môžete naraziť aj na užovku stromovú (Zamenis longissimus). Z vtákov tu môžete pozorovať mlynárky dlhochvosté (Aegithalos caudatus), sýkorky hôrne (Poecile palustris), penice čiernohlavé (Sylvia atricapilla), mucháre sivé (Muscicapa striata) a po okrajoch strnádky žlté (Emberiza citrinella). Vzácne sa tu dá počuť alebo vidieť muchárik čiernohlavý (Ficedula hypoleuca), o niečo častejšie muchárik bielokrký (Ficedula albicollis). Na trase k bodu 1 sa môžete stretnúť s krutohlavom hnedým (Jynx torquilla), žlnou zelenou (Picus viridis), strakošom obyčajným (Lanius collurio), večer vzácne aj s jazvecom lesným (Meles meles), ktorý tu má noru. 

  • 2

    Z bodu je dobrý výhľad na Považie, v tejto oblasti tvorené prevažne poľnohospodárskou krajinou križovanou zelenými remízkami. V diaľke však môžete spozorovať migrujúce dravce od myšiaka hôrneho (Buteo buteo), cez kaňu močiarnu (Circus aeruginosus) až po kaňu popolavú (Circus pygargus). Objavia sa aj kŕdliky tiahnucich spevavcov, napr. ľabtušky lesnej (Anthus trivialis) a lúčnej (Anthus pratensis), preletujú dážďovníky obyčajné (Apus apus), škovránky poľné (Alauda arvensis) a pod. 

  • 3

    Bod sa nachádza na rozmedzí zmiešaného lesa a sadu s pasienkami. Ide pravdepodobne o najatraktívnejšie miesto na pozorovanie vtákov na lokalite. Vidieť tu môžete strakoša obyčajného (Lanius collurio), strakoša veľkého (Lanius excubitor), žlnu zelenú (Picus viridis), žltochvosta hôrneho (Phoenicurus phoenicurus), aj striktne lesné druhy, králika ohnivohlavého (Regulus ignicapillus), sýkorku chochlatú (Lophophanes cristatus), v zime pinky severské (Fringilla montifringilla), ojedinele chochláče severské (Bombycilla garrulus)

  • 4

    Bod sa nachádza na rozsiahlych lúkach, trasa na tomto mieste mierne stúpa. Ak sa chcete stúpaniu vyhnúť, dá sa prejsť krížom po lúke rovno k bodu 5. Vidieť tu môžete loviace dravce, napr. sokola myšiara (Falco tinnunculus), myšiaka hôrneho (Buteo buteo), tiež strakoša veľkého (Lanius excubitor). Vzácne sa tu môžete stretnúť so škovránikom stromovým (Lullula arborea)

  • 5

    Podobný predošlému bodu, vidieť sa tu dajú strnádky žlté (Emberiza citrinella), strakoše obyčajné (Lanius collurio), škovránky poľné (Alauda arvensis), krúžiace a loviace dravce. Pri veľkom šťastí môžete na ťahu počuť chrapkáča poľného (Crex crex) či prepelice poľné (Coturnix coturnix). Ďalej budete už len klesať až k bodu 6. Cestou pôjdete okolo salaša s pasienkami, ktorý môže pritiahnuť aj celkom zaujímavé vtáčie druhy.

  • 6

    Bod ponúka nezvyčajný pohľad, po pravej strane sa na poľnohospodárskej ploche nachádza izolovaný skalnatý ostrov. Ide o PP Beckovská skalka. Na tomto bode môžete pozorovať druhy ako strakoš veľký (Lanius excubitor), škovránok poľný (Alauda arvensis), vrabce poľné (Passer montanus), na ťahu cíbiky chochlaté (Vanellus vanellus), bociany biele (Ciconia ciconia)

Doplňujúce informácie

  • Ubytovanie v okolí lokality - Beckovské skalice

    Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality

  • Akcie a aktivity - Beckovské skalice

    Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality

Galéria

Pozorovania

Druh Dátum pozorovania
Holub hrivnák x 1 07.12.2023 12:57

Blízke lokality