Trenčín a okolie

Územia európskeho významu
Prírodná rezervácia
Obecné chránené územie
Dĺžka trasy: 32 km (okružná trasa)
Čas prechodu: 3 až 5 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Stredná
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto Jeseň Zima

Trenčín je ornitologická perla stredného Považia. Vďaka výhodnej polohe a zachovaným zeleným plochám sa tu nachádza veľký počet atraktívnych miest. Prítomnosť vážskej inundácie ako nadregionálneho biokoridoru predurčuje bohaté zastúpenie migrujúcich druhov a vtákov viazaných na vodné biotopy. Významné je tu ale aj zastúpenie lesného prostredia a lesných hniezdičov.

Druhy v lokalite

Charakter územia určoval v minulosti predovšetkým tok Váhu. V 50. rokoch sa aj tu vybudovali vodné diela, z nich najvplyvnejšia je Hať Trenčianske Biskupice. Spomalila prietok a umožnila usadenie nánosov, na ktorých pri pravom brehu vyrástol lužný les. Táto lokalita je dnes známa ako obecné chránené územie Trenčiansky luh. Zvyšky lužných lesov popri ramenách a starých štrkových jamách nachádzame v okrese Trenčín na viacerých miestach, z nich najznámejšie sú PR Zamarovské jamy a PR Prepadlisko. Samotný Váh predstavuje na území významné zhromaždisko vodného vtáctva počas migrácie a zimovania. 

Na územie zasahujú aj lesné komplexy. Lesopark Brezina s pestrým drevinovým zložením je napojený na Strážovské vrchy. Na protiľahlej strane začína lazovnícka a lúčno-lesnatá krajina Bielych Karpát. Z hľadiska migrácie má zvláštny význam skalná brána medzi Skalkou nad Váhom a Trenčianskym hradom, zužuje migračný koridor vtáctva. 

Odporúčame dve trasy (A a B), kde každú možno absolvovať oddelene alebo ich kombinovať. Prvá, okružná, trasa začína v lesoparku Brezina, od parkoviska pri hoteli Veverica, kam je prístup autom len z Kukučínovej ulice v Trenčíne. Parkovať sa dá aj v závere samotnej ulice, pozdĺžne pri zvodidlách. Druhá, spiatočná trasa, začína od križovatky ulíc Ľudovíta Stárka a Piešťanská (kúsok za starým cestným mostom), kde sa dá zaparkovať pod hrádzou. Vyjdete na hrádzu a po nej prejdete smerom k bodu č. 1A. Niektoré úseky súbežné s Váhom sa dajú absolvovať aj autom v kombinácii s chôdzou. Ideálny spôsob prepravy je tu ale na bicykli či e-biku, čo umožňuje aj novovybudovaná sieť cyklotrás. Je možná aj tretia trasa, týka sa okolitých lokalít v juhozápadnej periférii Trenčína. Zaparkovať možno pod novým mostom cez rieku Váh. Vyrážate popri Biskupickom kanáli buď po hrádzi, alebo po súbežnej cykloceste smerom k Trenčianskym kaskádam.

Vychádzka

  • P1
  • 1A

    Prvý bod trasy predstavuje Štefánikovu rozhľadňu, ktorá je, po hrade, zrejme tým najikonickejším vyhliadkovým miestom na území. Môžete tu pozorovať preletujúce kŕdle kormoránov veľkých, bocianov bielych, rôznych druhov čajok či myšiakov hôrnych. Večerná návšteva v mesiaci február zase prinesie zážitok z toku výra skalného, ktorý na skalách pod rozhľadňou nepravidelne hniezdi.    

  • 2A

    Bod je súčasťou tzv. kyslíkovej dráhy. Ide o úzky menej navštevovaný náučný chodník. Prechádza centrálnou časťou lesoparku cez rôzne typy lesného porastu. Bod leží na okraji malej doliny, v ktorej pravidelne spieva oriešok obyčajný, kolibiarik sykavý a muchárik bielokrký. Z vrcholkov ihličnanov tu počuť sýkorku chochlatú a králika zlatohlavého. Pri troche šťastia narazíte aj na králika ohnivohlavého.

  • 3A

    Ide o jeden z najzaujímavejších bodov nachádzajúci sa pri zadnej časti Trenčianskeho hradu, na okraji čerešňového sadu. Dajú sa tu vidieť skupinky kaviek tmavých, sokolov myšiarov a dážďovníkov obyčajných. Tunajší čerešňový sad zažíva obnovu, priťahuje pozornosť nielen ľudí, ale aj vtákov. Atmosféru miesta dotvára spev piniek lesných a červienok obyčajných, ale tiež strašidelné „vrieskanie“ ďatľa prostredného či žlny zelenej.    

  • P2
  • 1B

    Z bodu je výhľad na rozšírenú hladinu Hate Trenčianske Biskupice. Pri brehu sa nachádza ostrov s porastami trste obyčajnej, pálky širokolistej aj úzkolistej. Počuť tu môžeme niekoľko druhov trsteniarikov, vidieť napríklad kúdeľníčky lužné zbierajúce semená pálky na stavbu visiaceho hniezda. Z porastu sporadicky vybehne chriašteľ vodný a sliepočka vodná. Vo večerných hodinách nad ostrovom preletí bučiačik močiarny. Každý rok tu hniezdi svrčiak slávikovitý.

  • 2B

    Prechod k bodu 2 patrí medzi najpôsobivejšie, po ľavej strane sa totiž nachádza úsek lužného lesa v štádiu rozpadu, najzaujímavejšia ukážka lokality známej ako Trenčiansky luh. Mnohé stromy sú tu duté, hniezdia v nich napr. škorce obyčajné. Na prevísajúcich vŕbach pri bode 2 zvyknú na začiatku migrácie posedávať chavkoše nočné. Vo večerných hodinách sa tu môžete stretnúť s relatívne krotkým bobrom vodným.

  • 3B

    Body 2 a 3 sú súčasťou náučného chodníka Trenčianskym luhom. Z tohto bodu je možné pozorovať brodiace beluše veľké a volavky popolavé. V hniezdnom období vás tu ohromí ohlušujúca akustická atmosféra, ktorú vytvára spev slávikov obyčajných, drozdov plavých, sedmohláskov obyčajných a peníc čiernohlavých.  

  • 4B

    Bod leží v lokalite známej ako Zátoka pokoja. Na ceste k nemu je potrebné prejsť starým cestným mostom, následne sa vrátiť. Poskytuje výhľad na celý Trenčiansky luh a časť Hate Trenčianske Biskupice. Ak máte k dispozícii monokulár, práve tu ho určite využijete. Pozorovať môžete odtiaľto na ťahu rybáre riečne, čajky sivé, vzácnejšie čoríky čierne, preletujúce rybáriky riečne, v zime aj potápače veľké, ojedinele potáplicu strednú. Cestou cez most je možné sledovať kavky tmavé a poletujúce belorítky obyčajné. 

  • 5B

    Bod sa nachádza na úseku rieky Váh, kde sa pri poklese vodnej hladiny odkrýva rozsiahlejšia plocha bahnitého sedimentu. Ten láka sezónne bahniaky a drobné spevavce. V zimných mesiacoch sú tu pravidelnými stravníkmi kačice chrapky. Tento pomerne plachý druh je tu možné pozorovať z malej vzdialenosti. Na obnažených plochách bahna sa tu zastavujú tiež trasochvosty biele aj horské, zriedkavo aj kalužiačiky malé

  • 6B

    Bod sa nachádza na pravom brehu Váhu pri Zamarovciach, ide o územie európskeho významu. Tento úsek Váhu je na strednom Považí veľmi hodnotný a to nielen pre vtáky, ktoré tu majú relatívne pokoj. V zimnom období sa tu zhromažďujú veľké kŕdle kačíc divých, labutí veľkých, ale aj beluší veľkých, potápok malých, potápačov veľkých a chochlačiek vrkočatých.  

  • 7B

    Bod je situovaný na okraji prírodnej rezervácie Zamarovské jamy. Starý zemník porastený mäkkým lužným lesom v štádiu rozpadu poskytuje útočisko mnohým živočíchom, napríklad aj bobrom (Castor fiber). Na suchých konároch topoľov čiernych sedávajú volavky popolavé. Na vodnej hladine nachádzajú kľud chochlačky vrkočaté. Spomedzi hniezdičov tu nájdeme rybáriky riečne. Štrkové lavice pri Váhu sú domovom kulíkov riečnych a kalužiačikov malých. Ak máte šťastie, natrafíte aj na rodinku potápačov veľkých s mladými.   

Zaujímavosti

Trenčín má niekoľko parkov, na jar predstavujú dôležité oázy divočiny plné spevu a vôní. Z nich je najzaujímavejší Park M. R. Štefánika pri železničnej stanici. Hniezdi tu nepravidelne sokol lastovičiar, ale aj sovy lesné a množstvo spevavcov. Výnimočne v ňom zahniezdil aj potápač veľký

Vedeli ste, že?

...Trenčín má len 2 náučné chodníky? Jeden sa nachádza na tzv. kyslíkovej dráhe v lesoparku Brezina a je venovaný vývoju lesa. Druhý sa nachádza na území Trenčianskeho luhu a pozostáva z 8 informačných tabúľ. Začiatok tohto chodníka nájdete v Zátoke pokoja, v lokalite, ktorú sa podarilo uchrániť pred developermi bežnými občianskymi aktivitami. Bolo to tzv. územie chránené občanmi. Absolvovaním celého chodníka sa dozviete veľa informácií o lužných lesoch, riečnej krajine a o tom, čo všetko v nej žije a rastie. 

Zdroje: JAMBOR, R. 2020. Vtáctvo Trenčína. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko. SOS/BIRDLIFE SLOVENSKO, ÚZ SAV, RPS. Aves Symfony. [online]. Databáza dostupná na: http://aves.vtaky.sk/

Doplňujúce informácie

  • Ubytovanie v okolí lokality - Trenčín a okolie

    Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality

  • Akcie a aktivity - Trenčín a okolie

    Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality

Galéria

Pozorovania

Druh Dátum pozorovania
Bocian biely x 7 07.12.2023 12:59

Blízke lokality