Dubnické štrkovisko

Chránené vtáčie územia
Dĺžka trasy: 2 km
Čas prechodu: 1,5 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Ľahká
Odporúčané ročné obdobie: Jar Jeseň

Považský vtáčí raj s výnimočnou koncentráciou vodného vtáctva hniezdiaceho na malej ploche. Vtáky na lokalitu priťahuje množstvo štrkových ostrovov a bujná vodná vegetácia. Lokalita leží blízko rieky Váh, je súčasťou nadregionálneho biokoridoru. Počas jarnej a jesennej migrácie sa tu môžeme stretnúť s množstvom vtáčích druhov.

Druhy v lokalite

Dubnické štrkovisko vzniklo približne v 70. rokoch pri povrchovej ťažbe štrkov. Množstvo bahna po povodniach spôsobilo, že niektoré časti sa neoplatilo vyťažiť a tak vzniklo niekoľko desiatok ostrovov. Tie sú veľkým lákadlom pre mnohé druhy vodných vtákov. Prostredníctvom špeciálneho manažmentu, ktorého hlavnou úlohou je zachovať dlhodobo ostrovy nezarastené a štrkové, sa podarilo zvýšiť početnosť rybárov riečnych na viac ako 200 párov. Časté povodne a predátori sa ale podpísali pod výrazný úbytok tohto druhu a dnes ich  na lokalite hniezdi okolo 50 párov.

Celkovo za 25 rokov monitoringu tejto maličkej lokality bolo zaznamenaných cez 200 vtáčích druhov. V hniezdnom období je tu možné pozorovať chochlačky vrkočaté, kalužiačiky malé, rybáriky riečne, bučiačiky močiarne či potápky chochlaté. Na ťahu sa vyskytujú vzácnejšie čajky tmavé, kačice lyžičiarky, kačice chrapačky, pri nižšom stave hladiny aj rôzne druhy bahniakov. 

Na Dubnické štrkovisko je možné sa dopraviť automobilom aj bicyklom. Hlavný prístup vedie z cesty spájajúcej Bolešov a Dubnicu nad Váhom. Auto je možné odstaviť na prístupovej ceste vedľa diaľničného motorestu alebo bližšie k lokalite pri zjazde. Trasa okolo západnej strany lokality nie je v súčasnosti sprístupnená, vedie totiž cez aktívny dobývací priestor, preto odporúčame vrátiť sa z bodu 8 po tej istej trase.

Vychádzka

  • P1
  • P2
  • 1

    Z tohto bodu je pekný výhľad na väčšiu časť lokality. V neskorších jarných a letných mesiacoch je hladina pokrytá rozsiahlymi porastmi lekna bieleho (Nymphaea alba) a leknice žltej (Nuphar lutea), čo priťahuje množstvo vodných druhov vtákov. Od kačíc divých, volaviek, potápok chochlatých, až po vzácne čoríky čierne a bahenné počas migrácie. V porastoch trstiny (Phragmites australis) v stredovej lagúne sa môže ukázať chriašteľ vodný alebo bučiačik močiarny. Lagúnu, ktorá sa skrýva za trstinami, využívajú na lov chavkoše nočné, v lete aj beluše malé

  • 2

    Z vyvýšeného miesta je výhľad na takmer celú lokalitu, dobré svetlo na fotografovanie tu možno očakávať v popoludňajších hodinách. Z tohto bodu je vidno hniezdne ostrovy s čajkami smejivými v okolí stredovej lagúny. V smere na JV sa nachádza malý ostrovček, ktorý v posledných rokoch obsadzuje 10-12 párov rybára riečneho a poskytuje pekné príležitosti na pozorovanie života jedincov tohto druhu. 

  • 3

    Výhľad do pokojnej časti štrkoviska, prevažne so starými stromami. Na nich je umelo vytvorená kolónia kavky tmavej hniezdiacej vo vtáčích búdkach. V podložke či v starom vraňom hniezde hniezdi niekoľko párov sokolov myšiarov. Na konároch stromov nad vodou často loví rybárik riečny, pokojné časti využívajú na lov chavkoše nočné alebo volavky popolavé

  • 4

    Výhľad na časť ostrovov, kde hniezdia čajky smejivé. Mimo hniezdnej sezóny sa tu dajú pozorovať kŕdle viacerých druhov čajok, ale aj migrujúce druhy kačíc ako kačice chrapky alebo chrapačky a viaceré druhy vtákov, ktoré sa radi pohybujú v trstinách. 

  • 5

    Začiatkom apríla na lokalitu prilietajú chavkoše nočné. Tento bod je ideálnym miestom, kde sa dajú pozorovať na krátku vzdialenosť ako nosia halúzky na stavbu hniezda. Aj v čase, keď sa stromy a kríky olistia, je možné sledovať chavkoše na hniezdach. Na mieste je potrebné správať sa ticho a nevyrušovať vtáky pri hniezdení. Blízke trstinové porasty sú hniezdiskom bučiačika močiarneho. Často sa tu vyskytujú sliepočky vodné, ale aj iné druhy trstinových hniezdičov ako trsteniarik veľký

  • 6

    V tejto časti je možné pozorovať lysky čierne, rôzne druhy kačíc ako kačice chripľavky a lyžičiarky. Hniezdi tu aj niekoľko párov potápok chochlatých. V hniezdnej dobe sa tu zdržiava rodina labutí veľkých. Vo večerných hodinách je niekedy možné pozorovať aj bobry vodné (Castor fiber).  

  • 7

    Z tohto vyvýšeného miesta je najlepší pohľad na ostrovy s rybármi riečnymi. Najobľúbenejší z nich leží priamo pred vami asi 100 m smerom na juh. Ide o cca 25 m dlhý ostrov, kde zvyklo hniezdiť cez 100 párov rybárov. V súčasnosti sa ich početnosť pohybuje okolo 20-40. Najlepší čas na pozorovanie je prvá polovica mája. 

  • 8

    Tichšia časť lokality, ktorú vyhľadávajú hlavne sliepočky vodné, volavky popolavé a kavky tmavé hniezdiace v búdkach. Dostatok stromov priťahuje aj množstvo druhov, ako napríklad vlhy obyčajné, drozdy čvíkotavé, mucháre sivé, ďatle veľké, žlny zelené aj sivé a iné. V starých vraních a stračích hniezdach hniezdia sokoly myšiare, vzácne aj myšiarky ušaté

Zaujímavosti

Ide o najmenšie chránené vtáčie územie na Slovensku s rozlohou len 41 ha. Okrem vtáctva je významná aj z botanického hľadiska. Rastie tu myrikovka nemecká (Myricaria germanica), ker z čeľade tamariškovité, ktorá patrí medzi ohrozené druhy rastlín. Lokalitu obýva aj rodina bobra európskeho (Castor fiber), najväčšieho hlodavca Európy.

Vedeli ste, že?

...lokalita bola v minulosti viac ohrozená odťažením hniezdnych ostrovov či plánovanou výstavbou železničnej rýchlodráhy priamo cez stred územia? Dubnické štrkovisko tak mohlo ľahko zaniknúť. Až v roku 2009, kedy bola vyhlásená za CHVÚ sa lokalite dostalo náležitej územnej ochrany. Praktická ochrana územia spočíva v udržiavaní ostrovov nezarastených vegetáciou. Prebieha hlavne v zimných mesiacoch, keď vodná plocha na lokalite zamrzne. 

Doplňujúce informácie

  • Ubytovanie v okolí lokality - Dubnické štrkovisko

    Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality

  • Akcie a aktivity - Dubnické štrkovisko

    Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality

Pozorovania

Druh Dátum pozorovania
Holub hrivnák x 2 08.04.2023 12:00
Ďateľ prostredný* x 1 08.04.2023 12:00
Ďateľ veľký x 5 08.04.2023 12:00
Sojka obyčajná x 2 08.04.2023 12:00
Vrana popolavá x 5 08.04.2023 12:00
Sýkorka belasá x 4 08.04.2023 12:00
Sýkorka veľká x 9 08.04.2023 12:00
Brhlík obyčajný x 2 08.04.2023 12:00
Škorec obyčajný x 13 08.04.2023 12:00
Drozd čierny x 9 08.04.2023 12:00
Pinka obyčajná x 3 08.04.2023 12:00
Čajka bielohlavá x 150 07.12.2023 12:59

Blízke lokality