Dunajské luhy
Úsek Dunaja od Čunovského prehradenia až po Gabčíkovo je bohatý na riečne biotopy a jeho inundáciu pokrývajú rozsiahle lužné lesy a zvyšky ramennej sústavy. To všetko láka množstvo vodného vtáctva a viaceré ohrozené druhy. Návšteva tohto miesta vás zavedie do minulosti, sú tu posledné zvyšky niekdajšej vnútrozemskej delty, typu riečnej krajiny, akú na Slovensku už nikde inde nenájdete.
Druhy v lokalite
Územie tvorí rieka Dunaj s priľahlou inundáciou v úseku od Čunova po Gabčíkovo. Tú pokrývajú do veľkej miery lužné lesy a riečne ramená. Malá časť luhu je zachovaná v relatívne prirodzenom stave. Dunajské luhy vznikli na tzv. recentnom agradačnom vale Dunaja. Systém agradačných valov a akumulačných depresií s hustou sieťou riečnych ramien vznikol ešte pred zásahmi do prírodného hydrologického režimu rieky. Takto vytvorená ramenná sústava patrí stále k najväčším vnútrozemským riečnym deltám v Európe. V závislosti od hydrologických podmienok pozdĺž Dunaja sa tu na pomerne malom území vyskytujú pestré lesné, vodné, mokraďné aj lúčne spoločenstvá.
Dunajské luhy patria medzi obľúbené lokality aj vďaka akustickej atmosfére, ktorú tu návštevník má možnosť zažiť. Hniezdne spoločenstvá v dunajských lužných lesoch totižto patria medzi najbohatšie čo do početnosti aj druhovej skladby. Všade tam, kde sa prelína lužný les a voda, spieva veľa vtákov.
Vychádzka
-
P1
-
P2
-
1A
Prvý bod je na pozorovacej veži. Z nej je výhľad na celú Čunovskú zátoku. Naplavené drevá využívajú vtáky na oddych. Kormorány veľké, niekedy vzácne kormorány malé (hlavne v zimných mesiacoch), rôzne druhy čajok a kačíc. Čunovská zátoka je významné zimovisko vodných vtákov, dajú sa tu pozorovať labute veľkých množstvách, kŕdle chochlačiek, počas obdobia migrácie množstvo druhov kačíc vrátane kačíc chripľaviek (ktoré tu aj hniezdia), lyžičiariek či chrapačiek. Z veže je výborný výhľad aj na plavebné ostrovy v hlavnom toku Dunaja. Na týchto ostrovoch hniezdi najväčšia kolónia rybárov riečnych na Slovensku, spolu cez 300 párov.
-
2A
Cestou sa určite oplatí pozrieť výbežky, ktoré vychádzajú z brehu. Dostanete sa kúsok bližšie k vtákom. Ak budete mať šťastie, môžete sledovať rodinky kačíc s vyvedenými mláďatami, ktoré sa držia bližšie pri brehu.
-
3A
Cestou na bod 3 prechádzate cez prehradenie Dunaja. Pod prehradením môžete spozorovať orliaka morského, rôzne druhy volaviek a ďalšie druhy. Bod 3 leží na výbežku pri Modrej Čajke. V čase migrácie je odtiaľto možné pozorovať kŕdle čoríkov čiernych a čajok malých na svojej migrácii na sever. Môžu byť medzi nimi aj krásne čoríky bielokrídle. Môžete ich vidieť stovky, ale iba ak návštevu naplánujete na konci apríla. Z bodu je vidieť aj plavebné ostrovy, na ktorých hniezdi početná populácia rybárov riečnych. V zimných mesiacoch je z bodu pekný výhľad na zimujúce druhy vtákov.
-
4A
Cestou na bod 4 prechádzate okolo múzea moderného umenia – Danubiana. Oplatí sa pri ňom zastaviť a skontrolovať vodnú hladinu, v zimných mesiacoch môžete zbadať zaujímavé druhy vtákov ako potápače veľké alebo veľmi vzácne ľadovky dlhochvosté. Bod 4 sa nachádza pri Muchovej hrádzi, ktorá sa stala významným hniezdiskom brehule hnedej na Dunaji. Navozenie sedimentov a vznik kolmých stien prilákali v roku 2018 až 1540 párov. Muchova hrádza poskytuje tiež podmienky pre hniezdenie hrdzavky potápavej, kačice chripľavky či ďalších inde vzácnych druhov, ktoré tu môžete bežne pozorovať.
-
5A
Bod ponúka výhľad na Vtáčí ostrov, ktorý bol umelo vytvorený v roku 1992 ako čiastočná neformálna (nedostatočná) náhrada za zničené biotopy po vybudovaní vodného diela. Dnes predstavuje najvýznamnejšie hniezdisko čajkovitých vtákov na Slovensku. Najpočetnejšie sú tu čajky smejivé, ktoré na ostrove hniezdia v tisícových počtoch. Ostrov je tiež najvýznamnejšie hniezdisko čajky čiernohlavej v strednej Európe. Okrem nich tu hniezdia aj rybáre riečne a čajky žltonohé. Vstup na ostrov je zakázaný. Počas migrácie je to dobré miesto na pozorovanie kŕdľov čoríkov čiernych, bielokrídlych a čajok malých. V letných mesiacoch môžete vidieť nad hladinou loviť čajky smejivé a čiernohlavé. V zime je zátoka významné zimovisko potápačov malých aj veľkých, dajú sa tu pozorovať potáplice, rôzne druhy severských kačíc ako kačica chrapaka, kačica hvízdavá, hlaholka severská či severské druhy husí.
-
6A
Bod leží pri posledných plavebných ostrovoch Hrušovskej zdrže. Toto miesto využívajú na zimovanie rôzne druhy kačíc, hlaholiek a potápačov. Je to aj významné miesto pre vzácne chochlačky morské alebo turpany tmavé.
-
P3
-
1B
Od Dobrohošti sa ramenná sústava objavuje aj na slovenskej strane inundácie, od tohto bodu sa môžete dostať bližšie k centru vnútrozemskej delty Dunaja. Bod 1 sa nachádza vo vnútrozemskej delte Dunaja. V jarných mesiacoch vás tu na vás čaká ohromujúca akustická atmosféra, hlasy typických zástupcov lužných lesov napr. penice čiernohlavej, pinky lesnej, vlhy obyčajnej, drozda plavého, muchára sivého, škorca obyčajného a sedmohláska obyčajného. Občas môže preletieť orliak morský, kormorán veľký, hrdlička poľná a sokol lastovičiar.
-
2B
Bod sa nachádza na brehu Vojčianskeho jazera. Za vašim chrbtom sa nachádza Vojčianske rameno, na jeho pravom brehu sa rozprestiera lokalita Žofín. Ide opäť o ukážku zvyšku ramennej sústavy s lužným lesom, len sa tu navyše nachádza aj staršie štrkovisko. Pozorovať tu môžete okrem typických zástupcov lužných lesov aj vodné vtáky. Na ťahu sa môže objaviť volavka purpurová, sporadicky preletuje orliak morský. Z hniezdičov sa tu môže vyskytnúť penica jarabá, bežne sliepočka vodná, slávik obyčajný a kúdeľníčka lužná.
-
3B
K tomuto bodu sa prechádza cez dva brody, teda na pokračovanie trasou musí byť nevyhnutne podmienené nižším vodným stavom. V čase záplav nevstupovať do ramennej sústavy. Cestou z bodu 2 na bod 3 idete po nespevnenej lesnej ceste popri starom ramene Dunaja. Asi v polovicu trasy medzi týmito bodmi sa napojíte ne červenú zančku a pokračujete po nej až kým prídete k bodu č.3. Ten sa nachádza pri Bodických ramenách v lokalite známej ako Horné ostrovy. Pozorovať tu môžete tesára čierneho, muchárika bielokrkého, krutohlava hnedého, na ťahu včelára lesného, belušu malú, volavku purpurovú, bociana čierneho a včelárika zlatého.
-
P4
-
4B
K bodu 4 môžete pokračovať po červenej značke. Po ľavej strane pôjdete okolo PR Foráš s typickým dunajským lužným lesom. Môžete tu pozorovať hniezdiče lužného lesa, mlynárky dlhochvosté, holuby hrivnáky, muchárik bielokrké, sláviky obyčajné atď. Trasa pokračuje Ďalej popri starom koryte Dunaja.
-
5B
Tento bod sa nachádza v blízkosti NPR Ostrov orliaka morského s piatym stupňom ochrany. Na tomto mieste môžete pozorovať bežné druhy lužného lesa ako sú ďatle a mucháriky, ale pokiaľ budete mať šťastie, môžete zahliadnuť aj kráľa Dunajských luhov - orliaka morského. Pokračujete po červenej značke k bodu č.6.
-
6B
Bod 6 tvorí pozorovateľňa, z ktorej je výhľad na mokraď, kde môžete pozorovať rôzne druhy vodných vtákov ako napríklad sliepočky vodné, skryté chriaštele vodné, rybárika riečneho, ale rôzne druhy trsteniarikov či kukuču obyčajnú.
-
7B
Trasa vedie k bodu 1 (ak ste začali pri Dobrohošti) popri Prívodnom kanáli Gabčíkovo. Ide o málo prívetivý kanál s vybetónovanými brehmi, avšak oplatí sa sledovať vodnú hladinu. V zimných mesiacoch tu môžete vidieť rôzne druhy kačíc ako kačica chripľavka alebo chochlačky sivé alebo vrkočaté. Výnimočne aj vzácne druhy ako napríklad turpany tmavé.
Zaujímavosti
Vo vzácnych a ohrozených spoločenstvách vodných rastlín otvorených plôch ramennej sústavy rieky Dunaj sú zastúpené chránené druhy lekno biele, leknica žltá, vzácna salvínia plávajúca, kotvica plávajúca a leknovec štítnatý.
Vedeli ste, že?
... že hoci je na Vtáčí ostrov vstup zakázaný z dôvodu ochrany hniezdiacich vtákov, existuje jedna výnimka, ako sa naň dostať? Od roku 2003 organizuje Slovenská ornitologická spoločnosť/ BirdLife Slovensko brigády s cieľom vytvoriť a udržať vhodný hniezdny biotop. Ide o niekoľkodňový tábor, ktorý sa koná vždy na konci augusta, po skončení hniezdnej sezóny, a ktorého sa môže zúčastniť ktokoľvek ako dobrovoľník. Príďte aj vy pomôcť s údržbou ostrova, spoznajte ostrov a ďalších ľudí, ktorí ho každoročne navštevujú.
Doplňujúce informácie
-
Ubytovanie v okolí lokality - Dunajské luhy
Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality
-
Akcie a aktivity - Dunajské luhy
Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality
Galéria
Pozorovania
Druh | Dátum pozorovania |
---|---|
Chriašteľ vodný x 3 | 19.02.2023 09:00 |
Chriašteľ vodný x 1 | 19.02.2023 07:57 |
Čajka smejivá* x 1 | 25.03.2023 11:08 |
Hrdzavka potápavá x 3 | 25.03.2023 11:08 |
Chochlačka morská x 4 | 25.03.2023 11:08 |
Hlaholka severská x 20 | 25.03.2023 11:08 |
Potápka chochlatá x 1 | 25.03.2023 11:08 |
Lyska čierna x 15 | 25.03.2023 11:08 |
Čajka žltonohá x 10 | 25.03.2023 11:08 |
Kormorán veľký x 20 | 25.03.2023 11:08 |
Škorec obyčajný x 1 | 25.03.2023 11:08 |
Trasochvost biely x 1 | 25.03.2023 11:08 |
Čajka smejivá* x 1 | 25.03.2023 11:08 |
Hrdzavka potápavá x 3 | 25.03.2023 11:08 |
Chochlačka morská x 4 | 25.03.2023 11:08 |
|