Úľanská mokraď

Chránené vtáčie územia
Dĺžka trasy: 43 km (okružná trasa)
Čas prechodu: 4 až 6 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Stredná
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto

Kombinácia zachovalých fragmentov mokradí a mozaikovitej agrárnej krajiny s parkami dáva tušiť zaujímavú skladbu vtáčích druhov. Na takmer 13 tisíc hektároch Úľanskej mokrade môžete pozorovať majestátne dravce aj čoraz vzácnejšie poľnohospodárske a mokraďné vtáčie druhy. Poloha v rovinatej krajine si tu „pýta“ výlet na bicykli, ale vhodná je aj kombinácia vozidla a chôdze.

Druhy v lokalite

Územie sa nachádza medzi obcami Sládkovičovo, Reca, Blatné, Cífer, Zeleneč, Vlčkovce a Veľká Mača na rozhraní Podunajskej roviny a Podunajskej pahorkatiny. Na zvyškoch prítomnej sprašovej tabule sa vyskytujú úvaliny, úvalinovité zníženiny a uzatvorené depresie. Tie sa po výdatných dažďoch a jarných záplavách napĺňajú vodou. Ide prevažne o poľnohospodársku krajinu, ale s pomerne bohatým zastúpením vody v krajine. Nájdeme ju tu v melioračných kanáloch, ktoré ju, žiaľ, odvádzajú , ale aj v štrkoviskách, rybníkoch a mokradiach rôzneho charakteru, ktoré ju zadržujú. 

Chránené vtáčie územie tu bolo vyhlásené za účelom ochrany druhov vtákov európskeho významu a biotopov sťahovavých druhov vtákov kane močiarnej, kane popolavej, bučiačika močiarneho, pipíšky chochlatej, prepelice poľnej, sokola kobcovitého, sokola rároha a haje tmavej. 

Trasu je možné začať z rôznych obcí, odporúčame však najskôr z Voderadov (zjazd z D1 len 1,5 km), kde sa dá zaparkovať pred obecným úradom. K bodu 1 sa dostanete okolo Kaštieľa Voderady, cez park k Rybníku. Celú trasu je možné rôznymi spôsobmi modifikovať, skracovať či predlžovať v závislosti od vybraného dopravného prostriedku a priechodnosti poľných ciest, ktoré môžu byť po dažďoch rozbahnené.

Vychádzka

  • P
  • 1

    Dostávate sa k Rybníku a obklopuje vás typická, esteticky príťažlivá parková krajina. Význam tunajšej rozvoľnenej vegetácie so staršími a dutými drevinami je pre vtáky veľký. Nájdeme tu ďatlovité vtáky, napr. ďatľa veľkého, ale aj typické dutinové hniezdiče, škorce obyčajné, sýkorky belasé atď. Pozorovať tu môžeme tiež mucháre sivé, holuby hrivnáky, zelienky obyčajné či pinky obyčajné. Na trase medzi bodmi 1 a 2 je možné pozorovať preletujúcu kaňu močiarnu či sokola lastovičiara, výnimočne aj sokola kobcovitého, tiež typické druhy poľnohospodárskej krajiny akými sú škovránok poľný, vzácna prepelica poľná a ešte vzácnejšia jarabica poľná. V krovitých medziach môžete pozorovať strakoša obyčajného, na okrajoch polí pŕhľaviara čiernohlavého.

  • 2

    Bod sa nachádza pri Rašelinisku Veľký Grob, kde na vás čakajú vodné a na vodu viazané druhy. Nájsť tu môžete belušu veľkú v spoločnosti volaviek popolavých, labute veľké, plachejšie druhy vtákov, akými sú chriašteľ vodný, sliepočka vodná, kaňa močiarna, bučiačik močiarny. V niektorých rokoch na lokalite vyhniezdia rybáre riečne. V zime môžu prekvapiť husi divé, na ťahu husi bieločelé, hrdzavky potápavé. V hniezdnom období určite potešia vzácne volavky purpurové. Zaujímavé je tu jesenné zhromažďovanie tisícových kŕdľov škorca obyčajného. Prípadnú prestávku odporúčame absolvovať v neďalekej oddychovej zóne „Pod vŕbami“. 

  • 3

    Bod leží pri rašelinisku Tarnok s malou vodnou plochou. Za chrbtom sa nachádzajú Pasienky pod Hájom. Ide o zaujímavú lokalitu, kde kombinácia vody, lesného porastu, krovitých vrbín a pastvy dáva tušiť bohaté zážitky. Okrem obvyklých vodných druhov sa tu môže vyskytnúť trasochvost žltý, močiarnica mekotavá, výnimočne aj sokol lastovičiar, žltochvost hôrny, naopak, bežne sa dajú pozorovať kaňa močiarna a trsteniarik veľký

  • 4

    Bod sa nachádza pri štrkovisku „Atlas“, miestni lokalitu nazývajú tiež „vodná nádrž“ či štrkoviská Pusté Úľany. Kým hladina nezamrzne, zimujú tu aj vzácnejšie druhy, napr. husi bieločelé, kačice hvizdárky, kačice ostrochvosté, potápače veľké, bežne potápky chochlaté, strnádky trstinové, kačice chrapky, občas počuť chriašteľa vodného, sporadicky sa objaví čajka sivá, kačica lyžičiarka vzácne potáplica stredná, kde-tu preletí aj kaňa sivá a v zime tu môžete mať šťastie na myšiaka severského

  • 5

    Biotopmi podobný bodu 3. Uvidíte z neho na vodu viazané druhy spevavcov, zúbkozobce a chriaštele, ale aj preletujúce dravce. Pozorovať tu môžete sliepočky vodné, rybáre riečne, chavkoše nočné, kúdeľníčky lužné, strnádky trstinové či kačice chrapky. V Pustých Úľanoch odporúčame navštíviť aj areál miestneho poľnohospodárskeho družstva, kde môžete vidieť kuvika obyčajného

  • 6

    Ide o sústavu rybníkov (štrkovisko s názvom Rašelinisko), kde sa dajú pozorovať bežné aj vzácnejšie druhy vodných a na vodu viazaných vtáčích druhov. Potešiť môžu hniezdiace volavky popolavé, trsteniariky veľké, strakoše obyčajné, svrčiak slávikovitý, hrdzavky potápavé a sliepočky vodné. Štrkovisko sa dá obísť dookola, prípadne sa môžete vrátiť a vyraziť do Pustých Úľan. 

  • 7

    Nachádza sa pri PP Mačiansky presyp. Z bodu 6 do bodu 7 je najmä v skorých jarných mesiacoch zaujímavá trasa, len si treba vyhliadnuť suchšie týždne a vyhnúť sa tak rozbahneným cestám. Pomerne bohaté vtáčie agrocenózy sa tu prelínajú s druhmi mokradí. Na poliach môžeme pozorovať kŕdle cíbikov chochlatých, kulíkov zlatých, nezvyčajné tu nie sú ani kŕdliky ľabtušky lúčnej a hôrnej. Z dravcov ide o kráľovstvo kane močiarnej aj popolavej. Občas preletí haja tmavá. V celej oblasti hniezdi aj niekoľko párov sokola kobcovitého, ktorého tu máte šancu zahliadnuť. 

  • 8

    Cestou k bodu 8 sa neváhajte zastaviť na PD v Abraháme, kde máte možnosť vidieť kuvika obyčajného. Samotný bod 8 je príjemnou zmenou. Je situovaný v CHA Abrahámsky park, kde vás v obedňajších hodinách zatienia majestátne stromy. Okrem bežných vtáčích druhov tu môžete počuť či pozorovať kolibiarika sykavého a ďatľa hnedkavého

  • 9

    Trasa k bodu 9 vedie súbežne s Dolným Dudváhom, prechádza okolo PD Hoste, kde máte opäť šancu vidieť kuvika obyčajného (a v obci Hoste aj malé zimovisko myšiarky ušatej), a končí pri malom jazierku s názvom Štrkovka. Tu sa dá stretnúť napríklad s trsteniarikom veľkým, a kaňou močiarnou. Pri prejazde medzi bodmi treba zvýšiť pozornosť. V tejto oblasti hniezdi aj strakoš kolesár a sporadicky preletí sokol rároh

  • 10

    Bod sa nachádza pri CHA Vlčkovský háj. Ide o jeden z mála miestnych rozsiahlych lesných celkov, ktorý na hniezdenie využívajú nielen spevavce, šplhavce či sovy, ale aj dravce. Cestou z bodu 10 k parkovisku vo Voderadoch pôjdete okolo PD Majcichov dvor, kde sa dá pri troche šťastia pozorovať kuvik obyčajný. Počas ťahu sa tu môžu vyskytnúť aj skaliarik sivý a včelárik zlatý. V obci Majcichov zase môžete naraziť na nemalé zimovisko myšiarky ušatej

Zaujímavosti

Na ortofotomapách vidno bývalú sieť ramien Dolného Dudváhu, niekedy sa voda rozleje aj na týchto miestach a vypĺňa pôvodný tvar sústavy. Inak sa drží prevažne v poľných depresiách. Nie náhodou sa  celé rozsiahle územie nazýva Úľanská mokraď. 

CHVÚ Úľanská mokraď má v súčasnosti nezastupiteľný význam pre zachovanie populácie sokola rároha na území západného Slovenska, najmä pre výskyt stabilne hniezdiacich párov a perspektívy ďalšieho zvýšenia ich denzity, ktoré je tu možno dosiahnuť uplatnením ochranných opatrení, najmä vyvesovaním búdok a strážením hniezd. Ide o územie, ktoré je dôležité pre ochranu celej národnej populácie. Okrem hniezdenia tu aj loví svoju korisť a to aj v zimnom období. Toto územie  sokoly rárohy historicky využívali ako lovné teritórium aj v zime. 

Vedeli ste, že?

...najrozšírenejším prvkom v štruktúre krajinnej pokrývky CHVÚ Úľanská mokraď je orná pôda? Zaberá až viac ako 90 % územia! Preto je zakázané poškodzovať alebo  odstraňovať zvyšné existujúce prvky stromovej vegetácie.. Dominantné zastúpenie ornej pôdy zvyšuje význam ekostabilizačnej funkcie trvalých kultúr – ovocných sadov a viníc. Ich celková výmera však predstavuje len 1 % z celkovej rozlohy. Pre zachovanie biologickej rozmanitosti v takýchto územiach hrá preto kľúčovú úlohu sieť vodných a zelených prvkov, mozaikovitosť krajinnej štruktúry.  

Doplňujúce informácie

  • Ubytovanie v okolí lokality - Úľanská mokraď

    Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality

  • Akcie a aktivity - Úľanská mokraď

    Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality

Galéria

Blízke lokality