Horná Orava
Malebný a veľmi rôznorodý región s bohatým druhovým „portfóliom“ vtáčej fauny. Ak sa chcete v krátkom čase venovať vysokohorskému a horskému prostrediu a vzápätí pozorovať vodné vtáctvo v kotline, Horná Orava je práve pre vás. Nevynechajte ani miestne potôčiky, Oravskú priehradu s jej brehovými porastami a ostrovmi, a posledné lokality s výskytom hlucháňa hôrneho na Pilsku a Babej hore. Orava praje informovaným, nájdete tu množstvo vzácnych druhov, ktoré sa v iných častiach Slovenska objavia len zriedkavo, musíte však vedieť, kam za nimi ísť. Územie je charakteristické svojou stabilitou, podmienky sa tu menia len pomaly. Zároveň je poloha vodnej plochy v kotline predzvesťou zaujímavých pozorovaní migrujúcich druhov. Obzvlášť cenné sú tu výskyty rôznych druhov bahniakov prilietajúcich za obnažovanými plochami bahna na kolísajúcej hladine Oravskej priehrady.
Druhy v lokalite
Územie je hypsometricky pomerne členité. Nadmorská výška kotliny sa pohybuje od 600 do 750 m. V najvyšších polohách územie dosahuje až do 1557 m n. m. (Pilsko) a 1725 m n. m. (Babia hora). Nachádzajú sa tu viaceré vegetačné stupne, od vysokohorského až po podhorský, zahŕňajúce vegetáciu od kosodreviny po dubovo-hrabové lesy. Ďalej od tohto prostredia bola do nivy rieky Orava (sútoku Bielej a Čiernej Oravy) situovaná vodná nádrž Oravská priehrada s množstvom menších prítokov a priľahlými lužnými lesmi. Leží na významnej migračnej trase vtáctva, tiahnuceho Západnými Karpatami z Poľska cez Oravu. Rozsiahla vodná plocha a široké bahnité brehy tu pri nízkych hladinách priťahujú množstvo vtáctva.
Chránené vtáčie územie Horná Orava bolo vyhlásené v roku 2005 za účelom ochrany mnohých horských a vodných vtáčích druhov, predovšetkým bociana čierneho (Ciconia nigra), ďubníka trojprstého (Picoides tridactylus), chriašťa bodkovaného (Porzana porzana), chriašťa malého (Zapornia parva), chriašteľa poľného (Crex crex), jariabka hôrneho (Tetrastes bonasia), kalužiaka červenonohého (Tringa totanus), pôtika kapcavého (Aegolius funereus), orla skalného (Aquila chrysaetos), rybára riečneho (Sterna hirundo), tetrova hlucháňa (Tetrao urogallus), tetrova hoľniaka (Lyrurus tetrix), včelára lesného (Pernis apivorus) a žltochvosta hôrneho (Phoenicurus phoenicurus).
Celkovo tu bolo zistených až 242 vtáčích druhov, čo predstavuje 66 % druhov avifauny Slovenska. Prevládajú druhy, ktorých početnosť sa výrazne nemení. Dôvodom je pomerne vysoká stabilita a zachovalosť krajiny a biotopov. Územie svojou polohou a stavom biotopov vytvára možnosti a podmienky pre hniezdenie viacerých vzácnych druhov vtákov Slovenska ako orliak morský (Haliaeetus albicilla), kolibiarik sivozelený (Phylloscopus trochiloides), trasochvost žltohlavý (Motacilla citreola), močiarnica mekotavá (Gallinago gallinago), kačica chripľavka (Mareca strepera), ľabtuška lúčna (Anthus pratensis), kalužiak červenonohý (Tringa totanus).
Vychádzka
-
P
-
1
Z parkoviska sa po zelenej turistickej značke dostanete až na vrch Pilsko. Trasa od parkovisko po Odbočku na Pilsko sa dá absolvovať na bicykli (700 m), zvyšok je potrebné prejsť chôdzou. Prechádzať budete horským lesom s dominantným zastúpením smreka obyčajného (Picea abies). Sprevádzať vás budú kŕdliky krivonosov smrekových (Loxia curvirostra), sýkorky chochlaté (Lophophanes cristatus), králiky zlatohlavé (Regulus regulus) aj ohnivohlavé (Regulus ignicapillus), na trávnatých plochách a na okrajoch porastov ľabtušky hôrne (Anthus trivialis). Pri troche šťastia tu môžete natrafiť na jariabka hôrneho (Tetrastes bonasia), kuvička vrabčieho (Glaucidium passerinum), ďubníka trojprstého (Picoides tridactylus) a hlucháňa hôrneho (Tetrao urogallus). Najzaujímavejšia časť začína od hornej hranice lesa. Znížená stromová vegetácia umožní lepší výhľad a príležitosť pozorovať dravce v okolí. Vidieť môžete odtiaľto orly skalné (Aquila chrysaetos), výnimočne aj včelára lesného (Pernis apivorus) a sokola lastovičiara (Falco subbuteo), určite však zazriete krkavce čierne (Corvus corax) a myšiaky hôrne (Buteo buteo). V kosodrevine a pod samotným vrcholom budete mať možnosť stretnúť drozdy kolohrivce (Turdus torquatus), vrchárky modré (Prunella modularis), ľabtušky vrchovské (Anthus spinoletta), miestami aj stehlíky čížiky (Spinus spinus), hýle obyčajné (Pyrrhula pyrrhula), a to dokonca aj cez hniezdnu sezónu, prekvapiť môže penica popolavá (Sylvia curruca) aj dážďovník obyčajný (Apus apus).
-
2
K bodu 2 sa môžete presunúť ideálne autom, prípadne e-bikom po tvz. Beskydskej cyklomagistrále. Cestou sa môžete zastaviť pri hniezde bociana bieleho (Ciconia ciconia) v Oravskom Veselom pri dome č. 390. Bod 2 sa nachádza pri vodnom toku Veselianka. Zaparkovať môžete na odbočke doprava, kúsok pred brodom. Odtiaľ sa môžete poprechádzať po ľavom brehu vodného toku smerom po prúde. Preteká cez lesný porast, ale vytvára tu aj početné štrkové lavice a meandre. Pozorovať tu môžete trasochvosty biele (Motacilla alba), vodnáre potočné (Cinclus cinclus), rybáriky riečne (Alcedo atthis), ale aj trasochvosty horské (Motacilla cinerea), výnimočne bociany čierne (Ciconia nigra), ľabtušky lúčne (Anthus pratensis), preletujúce orly skalné (Aquila chrysaetos).
-
3
Cestou k bodu budete prechádzať obcou Oravská Jasenica s hniezdom bociana bieleho (Ciconia ciconia) pri škôlke. Trasa ide popri Bielej Orave, kde môžete pozorovať poletujúce, neďaleko hniezdiace, brehule hnedé (Riparia riparia). Pri ústí Bielej Oravy do Oravskej priehrady sa oplatí na chvíľu zastaviť. Znížená hladina v nádrži obnaží rozsiahle plochy bahna, ktoré prilákajú rôzne druhy vtákov, vo vhodnom období aj bahniaky. Samotný bod 3 leží na brehu Oravskej priehrady s výhľadom na Vtáčí ostrov. Severne od ostrova, pri ústí Polhoranky a v Bobrovskej zátoke, majú vtáky nerušené podmienky. Tu nájdete najviac vtáctva. Oravská priehrada je zaujímavá aj v zimnom období, kedy tu môžete pozorovať druhy ako chochlačka morská (Aythya marila), potápač veľký (Mergus merganser), kačica chripľavka (Mareca strepera), kačica ostrochvostá (Anas acuta), hlaholka severská (Bucephala clangula), ale aj bežných zástupcov zimujúcej avifauny ako je potápka chochlatá (Podiceps cristatus), chochlačka sivá (Aythya ferina), čajka sivá (Larus canus) a všade prítomná kačica divá (Anas platyrhynchos). Počas migrácie sa tu zastavia chochlačky vrkočaté (Aythya fuligula), kalužiaky perlavé (Tringa ochropus), kalužiaky močiarne (Tringa glareola), vzácnejšie kačice hvizdárky (Anas penelope), kačice lyžičiarky (Anas clypeata), pobrežníky čiernozobé (Calidris alpina), kulíky piesočné (Charadrius hiaticula), bojovníky bahenné (Calidris pugnax) a kalužiaky sivé (Tringa nebularia). Samotný Vtáčí ostrov je od roku 2000 udržiavaný bez vegetácie, aby poskytoval hniezdne podmienky čajkovitým vtákom, predovšetkým čajke smejivej (Chroicocephalus ridibundus) (stovky párov), rybárovi riečnemu (Sterna hirundo) (niekoľko párov) a čajke bielohlavej (Larus cachinnans) (desiatky párov). Ojedinele na ňom zahniezdi kulík riečny (Charadrius dubius), kačica chripľavka (Mareca strepera), kalužiačik malý (Actitis hypoleucos), čajka čiernohlavá (Ichthyaetus melanocephalus) a kalužiak červenonohý (Tringa totanus). Vstup na ostrov je zakázaný, ale dovidíte naňho s monokulárom, nachádza sa iba 300 m od brehu.
-
4
Bod sa nachádza v pohraničnom území v lokalite Polianka. Sú tu rozsiahle trávnaté porasty priťahujúce druhy ako chrapkáč poľný (Crex crex) a prepelica poľná (Coturnix coturnix), okrajovo svrčiaky zelenkavé (Locustella naevia), ide aj o loviská dravcov, ktoré tu môžete pozorovať, napr. orla krikľavého (Clanga pomarina). Ak sa vám podarí predrať sa brehovým porastom, z ktorého vám môže zaspievať červenák karmínový (Carpodacus erythrinus), dostanete sa k časti priehrady Poľanový Kriváň. Tu sa nachádzajú umelé vtáčie ostrovy inštalované ako hniezdna podpora rybára riečneho (Sterna hirundo). Ešte severnejšie, na Slovensko-poľskom pohraničí, sa nachádza veľmi pekné ústie Čiernej Oravy. Je to jedno z mála miest na Orave, kde máte veľkú šancu na pozorovanie trasochvosta žltohlavého (Motacilla citreola). V tejto kľudnej, severnej, časti priehrady môžete pozorovať potápky chochlaté (Podiceps cristatus), potápače veľké (Mergus merganser), beluše veľké (Ardea alba), kalužiačiky malé (Actitis hypoleucos), preletieť môže bocian čierny (Ciconia nigra), orliak morský (Haliaeetus albicilla), na ťahu sa vyskytnú čoríky čierne (Chlidonias niger), kalužiaky močiarne (Tringa glareola), močiarnice mekotavé (Gallinago gallinago), aj kaňa močiarna (Circus aeruginosus).
Zaujímavosti
S ohľadom na substrát a možnosti tvorby špecifických podmienok patrí Horná Orava k územiam s menším zastúpením vzácnych a endemitických druhov rastlín. Endemity tu rastú prakticky výhradne na vrcholových partiách hôr s extrémnymi stanovištnými podmienkami (prevažne Pilsko a Babia hora). Medzi karpatské, tu rastúce, endemity patria napríklad rozchodníkovec ostrolistý (Hylotelephium argutum), skalnica horská (Sempervivum montanum) a zvonček hrubokoreňový (Campanula serrata). Rastú tu aj karpatské subendemity, medzi ne patria napríklad zubačka žliazkatá (Dentaria glandulosa), margaréta okrúhlolistá (Leucanthemum rotundifolium) a kruštík širokolistý (Epipactis helleborine). Západokarpatským endemitom je tu prilbica tuhá moravská (Aconitum firmum subsp. moravicum), soldanelka karpatská (Soldanella carpatica), jastrabník roháčsky (Hieracium rohacsense), rastie tu aj endemit centrálnych pohorí Západných Karpát lomikameň pižmový Dominov (Saxifraga moschata var. dominii) a západokarpatský subendemit chrastavec Kitaibelov (Knautia kitaibelii).
Jelešňa je veľmi krásna, prirodzene meandrujúca riečka pretekajúca na hranici medzi Poľskom a Slovenskom. Pôvodne to bol ľavostranný prítok Čiernej Oravy, v súčasnosti sa vlieva do Oravskej priehrady a meria približne 24 km. Tento prítok sa oplatí navštíviť na jar a v hniezdnom období, nájdete tu množstvo vtáčích druhov, pravdepodobne aj vydru riečnu (Lutra lutra). Čo určite zahliadnete, alebo budete aspoň počuť, je náš typický „severan“, červenák karmínový (Carpodacus erythrinus).
Vedeli ste, že?
...vtáky hniezdiace na Vtáčom ostrove na Oravskej priehrade sú ohrozované kolísaním vodnej hladiny? V extrémnom prípade dochádza až k jeho zaplaveniu. Napríklad v rokoch 2010 a 2017 bol celý ostrov zaplavený aj počas hniezdneho obdobia. Problematická je tu aj nedostatočná veľkosť ostrova, ktorá vytvára veľký tlak na hniezdiče bojujúce o priestor pre hniezda. Z uvedeného dôvodu sa na ostrove nedarí napríklad rybárovi riečnemu (Sterna hirundo), ktorý potrebuje riedko zarastené plôšky a menej konkurencie. Situáciu komplikuje skutočnosť, že ostrov sa nachádza v tesnej blízkosti turisticky atraktívnej oblasti Oravskej priehrady. Častý je nelegálny vstup na ostrov, čo má v hniezdnom období nepriaznivý vplyv na hniezdenie. Dochádza k stratám na vajciach i mláďatách. Ďalším narastajúcim problémom je budovanie nelegálnych stavieb na brehoch Oravskej priehrady. Toto likviduje hniezdne možnosti priamo na brehoch vodnej nádrže. Ako riešenie problémov Oravskej priehrady a Vtáčieho ostrova sa ukázalo vytvorenie nového, vhodnejšieho ostrova, avšak to sa nestretlo s pochopením envirorezortu a miestnej verejnosti. Na priehrade sa nachádza ešte jeden, Slanický, ostrov, ale ten je zarastený drevinami a nachádza sa na ňom budova galérie.
Doplňujúce informácie
-
Ubytovanie v okolí lokality - Horná Orava
Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality
-
Akcie a aktivity - Horná Orava
Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality
Pozorovania
Druh | Dátum pozorovania |
---|---|
Drozd červenkavý x 15 | 07.12.2023 12:58 |
Drozd čvíkota x 10 | 07.12.2023 12:58 |
Kolibiarik čipčavý x 1 | 07.12.2023 12:58 |
Oriešok obyčajný x 1 | 07.12.2023 12:58 |
Červienka obyčajná x 1 | 07.12.2023 12:58 |
Pinka obyčajná x 2 | 07.12.2023 12:58 |
Sýkorka uhliarka x 2 | 07.12.2023 12:58 |
Sýkorka belasá x 3 | 07.12.2023 12:58 |
Sýkorka veľká x 2 | 07.12.2023 12:58 |
Kormorán veľký x 17 | 07.12.2023 12:58 |
Čajka bielohlavá x 10 | 07.12.2023 12:58 |
Holub hrivnák x 1 | 07.12.2023 12:58 |
Vrchárka modrá x 1 | 07.12.2023 12:58 |
Volavka popolavá x 2 | 07.12.2023 12:58 |
Sýkorka čiernohlavá* x 1 | 07.12.2023 12:58 |
|