Krivánska Malá Fatra
Jedno z najmalebnejších slovenských pohorí. Na malej ploche tu nájdeme veľa krásnych biotopov a množstvo vysokohorských a horských vtáčích druhov. Hrebeň so subalpínskymi lúkami a svahy s pásmom kosodreviny, skalnými útvarmi a horskými lesmi poskytujú domov špecifickým ornitocenózam odolným voči náročným podmienkam.
Územie sa nachádza v Krivánskej časti Malej Fatry medzi Terchovou a Veľkým Kriváňom, je tvorené prevažne lesmi. Tie sú do značnej miery ovplyvnené lesohospodárskou činnosťou. Nachádzajú sa tu aj porasty bez výraznejšieho vplyvu človeka, napr. v NPR Rozsutec. Horské pásmo územia zahŕňa zmiešaný les zložený z buka, smreka a jedle, s vtrúsenou prímesou iných drevín. V členitom teréne na skalných terasách sa nachádzajú spoločenstvá borovice lesnej, ako zvyšky v minulosti rozsiahlejších porastov. Zhruba od 1200 m n.m. začína pásmo kosodreviny a subalpínskych lúk, tzv. holí.
Pestrá štruktúra vysokohorskej krajiny, vzácne biotopy a historicky umelo znížená horná hranica lesa vytvárajú podmienky pre pozorovanie širokého spektra horských a vysokohorských druhov vtákov. Medzi najzaujímavejšie z nich patrí početnejšia ľabtuška vrchovská, vzácny tetrov hoľniak, vrchárka červenkastá, bežná sýkorka chochlatá a na skaly viazaný sokol sťahovavý či orol skalný. Oku ani uchu vtáčkara určite neunikne krkavce čierne, krivonosy smrekové, ale aj z vrcholkov kosodreviny vyspevujúca vrchárka modrá.
Zaujímavosti
Subalpínske alebo hôľne pásmo Malej Fatry vzniklo až v 16. a 17. storočí vyklčovaním kosodreviny a znížením hornej hranice lesa. V dobe tzv. valašskej kolonizácie sa vplyvom tohto vyrubovania a vypaľovania lesov za účelom rozširovania plôch pasienkov lesnatosť v oblasti hlavného hrebeňa znížila. Za prirodzených okolností začína subalpínske pásmo až vo výške 1800 m n.m.
Hole sú významné aj z botanického hľadiska. Rastú tu tundrové porasty s plazivými kríčkami, ale aj pestrokveté, na reliktné a endemické druhy bohaté porasty. Niektoré druhov vtákov, napr. tetrov holniak a ľabtuška vrchovská, potrebujú pre svoje prežitie práve tento biotop. Udržiavať ho v nižších polohách je ale možné prakticky len pasením. Na území rastú štyri malofatranské endemity, alchemilka Sojákova (Alchemilla sojakii), alchemilka panenská (Alchemilla virginea), očianka stopkatá (Euphrasia stipitata) a jarabina Margittaiho (Sorbus margittaiana).
Vedeli ste, že?
...v Malej Fatre je jedna z najvyšších koncentrácií jedincov medveďa hnedého (Ursus arctos)? Aj napriek intenzívnemu turizmu, ktorý tu umožňuje lanovka z Vrátnej, sa vo večerných hodinách – po poslednej kabínke – objavujú prvé pasúce sa medvede. Bežne sa ukrývajú v lesnatých neprístupných dolinách, prípadne v kosodrevine. Na konci leta vystupujú vyššie aj za brusnicami. Stretnúť sa s nimi je však obrovská náhoda a strety končia takmer vždy útekom medveďa. Pri blízkom strete netreba robiť prudké pohyby a zvyšovať napätie mávaním, sprejmi, či krikom, stačí odvrátiť pohľad a naznačiť ústup.
Doplňujúce informácie
-
Ubytovanie v okolí lokality - Krivánska Malá Fatra
Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality