Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace
Dĺžka trasy: 15 km
Čas prechodu: 4-6 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Ľahká
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto Jeseň

Lednické rybníky na južnej Morave sú ornitológmi a milovníkmi vtáctva právom považované za jedno z najvýznamnejších území u nás. Tvorí ich sústava štyroch rybníkov ležiacich približne medzi Mikulovem a Lednicí. Z nich najmä najväčší moravský rybník Nesyt, so svojimi takmer 300 hektármi, ponúka obzvlášť pri jarnom a jesennom ťahu pestrý a jedinečný zážitok.

Druhy v lokalite

Video

Sústava rybníkov, ktoré dnes nazývame Lednické, vznikala postupne už od 15. storočia. Jedná sa o pomerne plytké rybníky na málo vodnatom toku potoka Včelínek. V dosť teplej a suchej krajine južnej Moravy prinášali po stáročia nielen dobrú produkciu rýb, ale aj vhodné stanovište pre vodné rastliny a živočíchy, a tým aj pre vodné vtáky. Tunajšia pestrosť nielen vtáčieho spoločenstva, ale aj rastlín a ďalších organizmov viazaných na vodné prostredie a jeho okolie je daná súbehom niekoľkých činiteľov. Určujúca je poloha v najteplejšej oblasti ČR. Ďalej je to špecifické podložie, okrem iného s výskytom zasolených pôd, izolácia od vôd z iných povodí, členitosť a rôznorodosť dna, najmä Nesytu. V neposlednom rade ide o šetrné, avšak dlhodobo stabilné hospodárenie bez nadmerného prihnojovania a so zachovaním tradičných postupov (napr. pravidelné letnenie) prebiehajúce do polovice 20. storočia.

Napustené rybníky predstavujú hniezdnu a potravinovú základňu pre početné druhy plávajúcich i potápavých kačíc ako sú kačice chripľavky, chrapky a chrapačky, chochlačky sivé a vrkočaté, hrdzavky potápavé, kačice lyžičiarky a ďalšie. Pravidelne tu hniezdia husi divé a na ťahu sa vyskytnú mnohokrát aj veľké kŕdle severských husí siatinných a bieločelých. Z potápok sú zastúpené všetky naše druhy, hoci predtým hojné potápky čiernokrké sú dnes aj tu vzácnosťou. Pozorovať je možné všetky druhy našich brodivcov a bocianov. Nechýba, samozrejme, väčšina krátkokrídlych, pravidelný je napríklad výskyt tiahnucich žeriavov popolavých. V rokoch, keď sa rybníky čiastočne letnia, sa vtáčie spoločenstvo významne rozrastá nielen o ďalších zástupcov vyššie spomínaných skupín, ale najmä o pestrú škálu bahniakov. Z nich donedávna veľmi vzácne druhy ako šišily bocianovité alebo šabliarky modronohé tu už pravidelne hniezdia. V pobrežných porastoch žije pestré spoločenstvo trsteniarikov, sláviky modráky aj obyčajné, fúzatky trstinové a ďalšie spevavce. Za zmienku stoja určite aj vzácne druhy dravcov, napríklad orly kráľovské a orliaky morské, kršiaky rybáre, haje alebo sokol lastovičiar.

Vychádzka

  • P
  • 1

    Od východiskového bodu prejdeme po chodníku pre peších cez NPR Slanisko u Nesytu, ktoré patrí svojou veľkosťou a výskytom vzácnych slanomilných rastlín medzi najvýznamnejšie slaniská u nás, až do obce Sedlec a ďalej po modrej značke k prvej (bezbariérovej) ornitologickej pozorovateľni na brehu rybníka Nesyt. Odtiaľ je možné dobre pozorovať severný okraj rozsiahlych trstín. Členité zákutia, kanály, tône a plytčiny hostia nielen pestrú vegetáciu, ale hlavne množstvo trstinových i vodných druhov vtákov. Ak budeme mať šťastie, zahliadneme fúzatky trstinové, sláviky modráky, väčšinu u nás sa vyskytujúcich volaviek, husi divé, prípadne v zimnom období aj severské husi siatinné a bieločelé a mnoho ďalších druhov.

  • 2

    Cestou ďalej pozdĺž severného brehu prídeme k druhej ornitologickej pozorovateľni. Tá pre zmenu ponúka výhľad na voľnú hladinu a je odtiaľto možné pozorovať veľkú časť tohto bezmála tristo-hektárového rybníka. Je to ideálne miesto na pozorovanie kačíc, husí a potápok. V čase letnenia rybníka alebo pri znížení hladiny pred výlovom uvidíme aj druhy odpočívajúce alebo hľadajúce potravu na obnaženom dne. Výhodou je mať k dispozícii monokulárny ďalekohľad, pretože vzdialenosti k vtákom sú tu predsa len veľké.

  • 3

    Trasa pokračuje po severnom brehu až na hrádzu Nesytu, ktorá je v pomere k veľkosti rybníka dosť krátka a neponúka príliš dobrý výhľad. Za hrádzou cesta pokračuje do kopca medzi vinohradmi, z vrchu Stará hora sa otvára výhľad na celý Nesyt, ďalej pokračuje až k Mikulovu. Nachádza sa tu tiež prírodná pamiatka Kamenice u Hlohovce, bývalý kameňolom zaujímavý suchomilnou stepnou vegetáciou a výskytom hlaváčikov jarných, vstavačov vojenských, kavyľov, sinokvetov a ďalších druhov zaujímavých rastlín (botanicky je najzaujímavejšie obdobie jari a začiatku leta). Stepné trávniky sú lemované krovinami a roztrúsenými stromami, čo vyhovuje strakošom obyčajným, vlhám obyčajným či krutohlavom hnedým.

  • 4

    Okrajom Hlohovce sa vraciame späť k rybníkom, a to k malým rybníčkom medzi Nesytom a Hlohoveckým rybníkom, ktorým sa hovorí výťažníky. Aj keď nie sú súčasťou NPR, aj tu možno občas pozorovať zaujímavé druhy vtákov. Každý z rybníčkov máva v priebehu sezóny inú druhovú skladbu a aj inú kvalitu vody, a tak stojí za to viac sa tu poobzerať. Zriedkavo zastihneme skutočné klenoty ako potápku červenokrkú alebo čapličku vlasatú, ktoré by sme na veľkých rybníkoch ľahko prehliadli. Oplatí sa tiež krátka odbočka na priestranstvo pred Hraničným zámočkom, odkiaľ je cez prieseky v trstí výhľad cez Hlohovecký rybník až k Apollonovmu chrámu. 

  • 5

    Trasa vedie ďalej po južnom brehu Hlohoveckého rybníka. Brehové porasty sú parkovo upravené a boli v minulosti zahrnuté do známeho Lednicko-valtického areálu. Hoci údržba už nezodpovedá pôvodnému zámeru, stále je tu množstvo exotických drevín, štrkové cesty a výhľady na rybník. Približne uprostred stojí vyhliadka upravená na pozorovanie vtákov na rybníku. Vďaka parkovej úprave a vysokým stromom sa do zoznamu možných pozorovaní pridávajú lesné druhy.

    Bod 5 sa nachádza až na hrádzi medzi Hlohoveckým a Prostředním rybníkom. Pozor, cesta vedie po dosť frekventovanej ceste medzi Lednicou a Valticami. V mieste výpuste rybníka je však rozšírenie a je z neho výhľad na oba spomínané rybníky, hlavne na ostrov Hlohoveckého rybníka s hniezdnou kolóniou kormoránov veľkých. Sledovať môžeme aj beluše veľké a malé, volavky popolavé, prípadne ďalšie druhy.

  • 6

    Za hrádzou Hlohoveckého rybníka zatáča trasa doprava na severný breh Prostředního rybníka. Vchádza tak do časti, kde už nie sú v blízkosti žiadne obydlia či cesty a brehy sú ďalej parkovo upravené. Nad Prostředním rybníkem stojí Rybniční zámeček, od ktorého je pekný výhľad na všetky tri menšie rybníky sústavy. Na pozorovanie vtákov je dobré využiť miesto na hrádzi Prostředního rybníka, a to ako pri plnej hladine, tak aj pri letnení (čiastočnom vypustení rybníka). Spoločenstvá vtákov sú na týchto rybníkoch podobné a odvíjajú sa od aktuálnej potravnej ponuky a kvality vody či jej absencie pri letnení. Pozorovať možno hrdzavky potápavé, chochlačky sivé a vrkočaté, kačice chrapky, chripľavky, husi, kazarky pestré a ďalšie druhy. Bežne bývajú zastúpené potápky chochlaté aj malé. Na plávajúcom ostrovčeku hniezdia rybáre riečne. Druhová pestrosť sa výrazne zvyšuje v období jarného a jesenného ťahu.

  • 7

    Poslednou zastávkou je ornitologická pozorovateľňa na južnom brehu Mlýnského rybníka (niekedy tiež nazývaného Apollo). Ponúka dobrý výhľad na rybník aj jeho trstiny, na jeseň na tiahnuce bahniaky, sledovať môžeme aj čajky bielohlavé hniezdiace na ostrovčeku. Trasa odtiaľ pokračuje k Apollonovmu chrámu a ďalej na hrádzu rybníka.

Zaujímavosti

Lednické rybníky boli majetkom Lichtenštajnovcov po stovky rokov (Lednici získali do majetku už v roku 1249, Valtice potom v roku 1395). Patrili k najvýnosnejším statkom ich valtického panstva, a to aj v dobách, kedy sa inde rybníky rušili pre malú výnosnosť a nahrádzali pestovaním poľných plodín, napríklad cukrovej repy. Lichtenštajnovci tu pravdepodobne už od 17. storočia prevádzkovali akúsi loveckú rezerváciu, a teda výrazne obmedzovali najmä lov vtáctva. V dvadsiatych rokoch 20. storočia bola s ich súhlasom v Rybničnom zámočku zriadená biologická stanica za účelom skúmania lednicko-valtických rybníkov, ako aj tamojšej mimoriadne cennej fauny a flóry.

Vedeli ste, že?

… do NPR Lednické rybníky patrí ešte jeden rybník, a to Zámecký rybník pri zámku Lednice? Leží teda úplne mimo vyššie opísanej rybničnej sústavy, ale rozhodne stojí za návštevu. Bol totiž vybudovaný nie na chov rýb, ale pre potechu oka i ducha. Je posiaty množstvom ostrovov a ostrovčekov, z ktorých niektoré hostia významné hniezdne kolónie volaviek popolavých a beluší malých, chavkošov nočných, kormoránov veľkých a jednotlivo aj bocianov bielych. Park je pretkaný cestičkami a hojne navštevovaný, vtáky tak nie sú príliš plaché a dajú sa dobre pozorovať aj obyčajným príručným ďalekohľadom či voľným okom.

Zdroje: HURT, R. 1960. Dějiny rybnikářství na Moravě a ve Slezsku. 1., 2. díl. Ostrava: Krajské nakladatelství. MACHÁČEK, P. 2009. Ptáci Lednických rybníků. Mikulov: Regionální muzeum v Mikulově. ISBN 978-80-85088-31-1. MÁLKOVÁ, P. & LACINA, D. (eds). 2002. Important bird areas in the Czech Republic. Prague: Czech Society for Ornithology. ISBN 80-902216-6-1. AGENTURA OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY ČESKÉ REPUBLIKY. Otevřená data AOPK ČR [online]. Dostupné z: https://gis-aopkcr.opendata.arcgis.com

Doplňujúce informácie

slide 1 to 2 of 2

Blízke lokality

BESbswy