Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny

Prírodná rezervácia
Ptačí oblast
Dĺžka trasy: 16 km (okružná trasa)
Čas prechodu: 7 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Ľahká
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto Jeseň Zima

Prírodná rezervácia Věstonická nádrž, resp. PO Střední nádrž Vodního díla Nové Mlýny, je jednou z troch veľkých vodných nádrží, ktoré vznikli v 70. a 80. rokoch 20. storočia na rieke Dyje. Boli pri tom zatopené rozsiahle nivné biotopy, cenné plochy mokradí a lužných lesov. Pod hladinou zmizla aj obec Mušov, historicky významné sídlo na jantárovej ceste pri brode cez Dyji. Po napustení nádrže vzniklo úplne nové prostredie. Vďaka plytkej vode, sútokom riek Dyje, Jihlavy a Svratky, vhodnej polohe, ostrovom a litorálnym zónam nádrž čoskoro osídlili vtáky. Stredná nádrž sa stala najvýznamnejším zimným zhromaždiskom vodného vtáctva v Čechách a jedným z najvýznamnejších v strednej Európe.

Druhy v lokalite

Video

Rozsiahle vodné plochy lákajú vodné vtáky. V zime môžeme na hladine pozorovať veľké kŕdle odpočívajúcich vodných vtákov alebo potápavých kačíc aktívne loviacich kopýtka prirastené. Pokiaľ je hladina zamrznutá, vtáky sa nahromadia v niekoľkých nezamrznutých plochách. Každoročne sa sem zlietajú desaťtisíce husí zo severu, tisíce kačíc, čajok a mnoho ďalších druhov.

Na jar a v lete sú vodné plochy na prvý pohľad prázdne. Život sa sústredí pozdĺž okrajov pobrežných porastov a najmä na ostrovoch. Nad vodnú hladinu vyčnieva viac ako 24 ostrovov (ich počet a rozloha závisí od výšky vodnej hladiny), ktoré majú spolu rozlohu min. 41 ha. K dominante nádrže patrí kostol sv. sv. Linharta na Kostelním ostrově. Písky pri Dolních Věstonicích predstavujú ešte pôvodný terén pred napustením nádrží so zvyškami pôvodnej vegetácie. Jednalo sa o piesočnaté hrudy, ktoré prečnievali z každoročne zaplavovanej krajiny. Ostrovy predstavujú významné a unikátne prostredie pre hniezdiace vtáky. Nachádzajú sa tu jedny z najväčších kolónií čajok a rybárov u nás. Na Ivaňském ostrově porastenom drevinami je zase jedna z najvýznamnejších kolónií volavkovitých vtákov a kormoránov v ČR. Pohyb ľudí v kolóniách ako volavkovitých, tak aj čajok a rybárov, predstavuje pre hniezdiace vtáky obrovské ohrozenie a môže spôsobiť opustenie hniezd a úhyny mláďat. Preto je vstup do rezervácie zakázaný.

Celá nádrž, najmä ostrovy a pobrežné zóny, poskytujú ojedinelé prostredie. Sú tu miesta zaujímavé aj z botanického a entomologického hľadiska, vyskytujú sa tu desiatky zvlášť chránených druhov. Pre mnohé z nich sa jedná o jediné alebo najvýznamnejšie miesto výskytu v ČR.

V súčasnosti sa pripravuje realizácia zámeru Povodí Moravy navýšiť hladinu nádrže o 35 cm. Súčasťou projektu je celý rad kompenzačných opatrení, ako sú napr. opevnenie niektorých existujúcich ostrovov, vybudovanie nových ostrovov, pokles hladiny pod doterajšiu výšku v letnom a jesennom období alebo vytvorenie vlnolamov a nových litorálnych zón.

Trasa okolo nádrže je dobre prístupná z niekoľkých miest, kde je možné aj zaparkovať (Dolní Věstonice, Strachotín, Aqualand Moravia – Pasohlávky a odporúčané miesto Zpracovna ryb Mušov). Môže tak byť ľubovoľne skrátená. Do prírodnej rezervácie je kvôli ochrane vtákov vstup zakázaný, vtáky však môžeme sledovať priamo z cesty vedúcej po vyvýšenej hrádzi. Vychádzka vedie po asfaltovej ceste so zákazom vjazdu, je tak ideálna na bicykel alebo kolobežku. Po celý rok musíme počítať so zvýšeným pohybom turistov. Pozorovatelia vtákov si nádrž všímajú neprávom iba v zimnom období. Pritom predovšetkým oblasť sútoku riek Jihlavy a Svratky alebo severozápadnú a západnú časť nádrže sa oplatí navštevovať celoročne.

Vychádzka

  • P
  • 1

    Na vyhliadku odbočíme z hlavnej trasy úzkou cestičkou. Otvára sa tu pohľad na bývalé mostné piliere cez rieku Dyje, kde je v hniezdnej dobe možnosť pozorovať hniezdne kolónie rybárov riečnych a čajok smejivých, na topoľoch a v priľahlých trstinách kúdeľníčky lužné alebo kane močiarne. Tento kút je v rámci nádrže špecifický množstvom trsťových ostrovčekov. Oplatí sa sem zájsť aj mimo hniezdneho obdobia, kedy tu môžu loviť napríklad kormorány malé.

    Cesta po hrádzi k bodu 2 sa oplatí predovšetkým v zime. V zátočinách a pri brehu sa môžu zhromažďovať kačice. Je tu výhľad na najväčšiu časť nádrže a rady tadiaľto preletujú husi na pastvu a späť. Pokiaľ sú vhodné plodiny, husi sa často pasú na dohľad na okolitých poliach. V hniezdnej dobe tu lovia rybári a vtákov je tým pádom menej. V trstine hniezdia trsteniariky veľké a pri ostrovoch Písky je plávajúci vlnolam, na ktorom početne hniezdia rybáre riečne.

  • 2

    Priestor medzi ostrovmi Písky a hrádzou je typický pokojnou hladinou bez vĺn. Preto sa tu v zimnom období zhromažďujú kačice. Oplatí sa prezrieť aj stromy a konáre na ostrovoch, kde často nad vodou odpočívajú napríklad kormorány malé a vo vrcholkoch stromov orliaky morské, pozorovať je tu možné aj haje červené. V trstine hniezdia bučiačiky močiarne, ale spozorovať ich si vyžaduje trpezlivosť. Našťastie dospelé vtáky občas preletujú ponad vodu a pri troche šťastia ich môžeme vidieť aj pomerne zblízka.

  • 3

    V priestore okolo výpuste rybníka sa často zhromažďujú početné kŕdle potápavých kačíc, ako sú hlaholky severské, chochlačky sivé a vrkočaté. Oplatí sa prejsť a prezrieť si aj dolnú nádrž. V zimnom období sa tu dajú objaviť aj vzácne severské druhy. Celkom pravidelne tu – ako aj inde na nádržiach – môžeme zastihnúť napríklad chochlačky morské alebo turpany tmavé, vysoké počty chochlačiek sivých a kačíc hvizdárok, ale napríklad aj potáplicu strednú alebo ľadovky dlhochvosté.

    Na severnom ostrove sa nachádza početná kolónia havranov poľných. Mimo hniezdneho obdobia sa tu havrany zhromažďujú alebo nocujú, hniezdenie na ostrove a mimo obce je u nás ojedinelým javom. Hniezda po havranoch alebo vranách využívajú sokoly lastovičiare.

  • 4

    Na pozorovanie vtákov je to v rámci nádrže asi najslabšie miesto. Zaslúži si však pozornosť z dvoch dôvodov. V tejto časti sa pravidelne na jarnom ťahu (IV–V) vyskytujú početne loviace čoríky čierne, bahenné a vzácnejšie aj bielokrídle. Na druhej strane cesty a na hrádzi dolnej nádrže sa nachádza obľúbená birdwatcherská lokalita. Nevábne pôsobiace betónové brehy, tzv. Strachotínské schody, sú obľúbenou ťahovou jesennou (IX–X) zastávkou severských bahniakov, ako je pobrežník belavý, kulík piesočný, kamenár strakatý a ďalšie.

  • 5

    Pouzdřanskou zátoku, a všeobecne, celú oblasť sútoku a severnú časť nádrže sa oplatí navštíviť kedykoľvek počas roka. Lokalita je špecifická vysokou sedimentáciou, voda je tu veľmi plytká, čo vyhovuje nielen bahniakom, ale napríklad aj volavkám. Viac druhov sem zalieta za potravou. V hniezdnej dobe môžeme pozorovať kalužiaky perlavé a červenonohé, lovia tu chavkoše nočné a beluše malé, zbadáme aj lyžičiare biele (V–IX). V lagúnach medzi tŕstím sa skrývajú kačice, vrátane kačíc chripľaviek alebo chrapiek a chrapačiek.

  • 6

    Lokalita bola ešte v roku 2021 kompletne zarastená náletovými drevinami, expanznou a inváznou vegetáciou. V roku 2022 došlo k vytvoreniu niekoľkých tôní a k revitalizácii lokality, chystá sa zavedenie pastvy dobytka. Na nových lúkach sa pasú desiatky husí divých vrátane mláďat. V lagúnach lovia napr. beluše malé (V–IX) alebo rybáriky riečne, ozývajú sa chriaštele vodné a celá oblasť sútoku je vhodná na pozorovanie dravcov, najmä orliakov morských, hají červených, vzácnejšie tiež orlov kráľovských a ďalších druhov.

  • 7

    Vyhliadok na nádrž nie je zo severnej hrádze veľa, a preto treba každú využiť a na chvíľu sa na nej zastaviť. Miesto je vhodné na pozorovanie dravcov, veľmi často je možné sledovať napríklad orliaky morské, a to aj vo vysokom počte. V zimnom období tadiaľto v popoludňajších hodinách preletujú na nocoviská, ktoré sa nachádzajú v okolitých lesoch. Vidieť ich aj na sútoku, v zimnom období tu môžeme pozorovať husi alebo koncentrácie kačíc na vode.

    Cestou k bodu 8 je dobré sa rozhliadať v miestach, kde je vidieť na hladinu, a tiež zamerať sa na Ivaňský ostrov. Ten je významným hniezdiskom kormoránov veľkých, kormoránov malých, chavkošov nočných, volaviek popolavých, lyžičiarov bielych a beluší malých. V zime je ostrov pokrytý oddychujúcimi vtákmi, niektoré tam aj nocujú.



  • 8

    Jedná sa o miesto s vyhliadkou na Kostelní ostrov, priľahlé depónie a Ivaňský ostrov. V zimnom období to býva najlepšie miesto na sledovanie rozlietajúcich sa severských husí alebo tých husí, ktoré sa sem zaletujú z polí napiť. Rovnako ako na okolitých poliach je možné medzi husami bieločelými a husami siatinnými pozorovať aj bernikly červenokrké a bielolíce, občas aj hus malú. Večer je miesto vhodné na pozorovanie vtákov zlietajúcich sa na nocovisko, priletia kormorány veľké aj malé a beluše veľké.

Zaujímavosti

Nivná oblasť v území súčasných troch Novomlýnských nádrží predstavovala jednu z prírodovedne najvýznamnejších oblastí v ČR. Napríklad lokalita Pannsee (dnes zaplavená Dolní nádrží) bola unikátna mokradná lokalita s tými najvzácnejšími mokradnými druhmi. Vyskytovala sa tam, okrem iného, unikátna populácia husí divých hniezdiacich na hlavových vŕbach. Tieto miesta zatopila voda zadržaná nádržami.

Jediná časť pôvodnej krajiny, ktorá zostala doteraz nad hladinou, je sústava troch ostrovov Písky pri Dolných Věstonicích. Jedná sa o piesočnaté hrudy, ktoré prečnievali nad hladinou aj počas záplav pred vybudovaním novomlynských nádrží. V roku 2010 začala na dvoch ostrovoch obnova pôvodných biotopov. Ostrovy boli kompletne zarastené agátom a expanznými a inváznymi druhmi. V súčasnosti sa časť pôvodných druhov vrátila a obnovené lokality osídlil celý rad vzácnych druhov. Súčasťou starostlivosti o tieto ostrovy je pastva oviec a kôz.

Z pohľadu biodiverzity sú najcennejšie pobrežné zóny a biotopy obnaženého dna s výskytom napr. vzácnych ostríc, ale bolo tu preukázané aj hniezdenie kačice chrapačky. Tieto biotopy sú udržiavané kosením alebo pastvou. Ďalej sú tu lagúny oddelené od okolitej nádrže s viacerými druhmi obojživelníkov, hniezdi tu napríklad aj potápka malá. Pre hmyz je veľmi cenný hojný výskyt oslneného mŕtveho a odumierajúceho dreva a mozaika mokrých a vlhkých stanovíšť.

Vedeli ste, že?

... Ivaňský ostrov je naozaj unikátny? V roku 2019 na ňom prvýkrát po 74 rokoch v Českej republike zahniezdila beluša veľká, v roku 2021 sa tam usadili lyžičiare biele (na južnej Morave po 33 rokoch) a v roku 2022 tu zahniezdili kormorány malé – prvýkrát v ČR. A aby toho nebolo málo, ide o jednu z najväčších kolónií chavkošov nočných v Českej republike.

… jedná sa tiež o významné zimovisko orliakov morských? Na nádržiach a v okolí ich každoročne zimuje niekoľko desiatok. Pri monitoringu orliakov v januári 2020 bol zaznamenaný najvyšší počet 80-89 jedincov.

… u nás boli zistené najväčšie kŕdeľ husí práve tu? Nádrž predstavuje jedno z najväčších zhromaždísk husí v strednej Európe. Vôbec najvyššie počty boli zistené v zime 1993/94 (až 100 tisíc husí) a v nasledujúcej zime (83 tisíc) alebo v zime 2011/12, kedy to bolo cez 70 tisíc husí. Husi sa počítajú na rannom rozlete a v zimných mesiacoch nie je výnimočné napočítať z jediného miesta aj desaťtisíce husí.

Zdroje: MACHÁČEK P., CHYTIL, J. & ŠEBELA, M. 2012. Ptáci Vodního díla Nové Mlýny. Praha: MŽP ČR, 116 s. ŠEBELA, M. 2005. Živá voda pod Pálavou. Brno: Moravské zemské muzeum. ČAMLÍK, G. a kol. 2017. Přírodní rezervace Věstonická nádrž. Plán péče na období 2017–2026. Brno: Krajský úřad Jihomoravského kraje.

Doplňujúce informácie

  • Ubytovanie v okolí lokality - Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny

    Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality

  • Akcie a aktivity - Střední nádrž vodního díla Nové Mlýny

    Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality

Pozorovania

Druh Dátum pozorovania
racek stříbř./běloh./středom. x 50 07.12.2023 10:15
vrána obecná šedá x 10 07.12.2023 10:15
orel mořský x 2 07.12.2023 10:15
morčák velký x 5 07.12.2023 10:15
kachna divoká x 200 07.12.2023 10:15
jeřáb popelavý x 7 03.12.2023 15:00
strnad rákosní x 4 03.12.2023 15:00
strnad obecný x 30 03.12.2023 15:00
luňák červený x 1 03.12.2023 15:00
káně lesní x 4 03.12.2023 15:00
kavka obecná x 100 03.12.2023 15:00
havran polní x 200 03.12.2023 15:00
drozd kvíčala x 1000 03.12.2023 15:00
čejka chocholatá x 13 03.12.2023 13:00
polák kaholka x 5 03.12.2023 13:00

Blízke lokality