Ptačí oblast Hovoransko - Čejkovicko
Medzi obrovskými lánmi intenzívne využívanej krajiny južnej Moravy nájdeme ostrovčeky s doposiaľ zachovaným krajinným rázom minulých storočí. Jedno také miesto nájdeme medzi obcami Vrbice, Čejkovice a Hovorany. Malebne zvlnená krajina viníc, políčok a sadov poskytuje domov ohrozeným živočíšnym i rastlinným druhom.
Druhy v lokalite
Územie sa nachádza v Hustopečské pahorkatině, ktorá je charakteristická mierne zvlnenou krajinou tvorenou prevažne sedimentmi vonkajšieho flyšového pásma. Medzi intenzívne aj extenzívne využívanou poľnohospodárskou pôdou nájdeme rôznorodé trávnaté plochy a zvyšky pôvodných lesostepných porastov.
Významný je podiel veľkoplošných ovocných sadov, vinohradov a záhumienkových políčok s pestrou skladbou pestovaných plodín. Predmetom ochrany PO sú xerotermné spoločenstvá stepných trávnikov, a tiež stanovištia panónskych dubohrabín. Z vtákov sú cieľovými druhmi ďateľ hnedkavý, penica jarabá a strnádka záhradná.
Vychádzka
-
P
-
1
Vychádzka začína pri peknej mokradi Biocentrum Ostrůvek, ktorý vznikol na mieste bývalého Kobylského jezera. Na lokalite je vtáčia pozorovateľňa, z ktorej môžeme pohodlne sledovať vzácne mokradné druhy vtákov, ako je slávik modrák, kúdeľníčka lužná, bučiačik močiarny, volavka purpurová, bučiak veľký či kaňa močiarna.
-
2
Pokračujeme chvíľu po ceste smerom ku Kobylí, potom odbočíme na asfaltovú cestu, ktorá vedie do Kobylí pomedzi vinohrady a sady. Stretneme sa tu napr. so strakošom obyčajným či strnádkou žltou. Z blízkych polí začujeme prepelicu poľnú a škovránka poľného.
-
3
V obci Kobylí sa napojíme na zelenú turistickú značku a pokračujeme JV smerom. Dorazíme k statku, kde môžeme pozorovať bežné i vzácnejšie druhy ľudských sídiel: trasochvosta bieleho, hrdličku záhradnú, žltochvosta domového, lastovičku obyčajnú, ďatľa hnedkavého či pipíšku chochlatú.
-
4
Pokračujeme po zelenej, ktorá nás dovedie k obci Vrbice. Tam odbočíme na modrú turistickú značku, ktorá pokračuje severovýchodným smerom od obce a lemuje lesný komplex Hájek/Ochozy. Ide o zachovalé dubohrabiny so vzácnou flórou. Z vtáčích druhov tu stretneme ďatľa prostredného, žlnu zelenú, tesára čierneho, vlhu obyčajnú, haju červenú, včelára lesného alebo muchárika bielokrkého. Z protiľahlých viníc spievajú na jar škovrániky stromové a penice jarabé.
-
5
Pokračujeme po značenej ceste a, s lesom Hájek/Ochozy za chrbtom, sa pred nami otvára krajina typická pre PO Hovoransko - Čejkovicko. Malebné vinice, sady a humná so starými ovocnými stromami. Zároveň ide o jednu z posledných lokalít v PO, kde sa vyskytovala strnádka záhradná, tento druh už bohužiaľ z oblasti vymizol. Stále sa tu však môžeme stretnúť so zvyšnými dvoma cieľovými druhmi PO: penicou jarabou a ďatľom hnedkavým. Ďalej tu môžeme vidieť strakoša obyčajného, strnádku žltú, škovránika stromového, penicu popolavú, stehlíka konôpku, sokola myšiara a krutohlava hnedého.
-
6
Po modrej turistickej značke prichádzame do Čejkovic a ďalej pokračujeme po červeno značenom chodníku T. G. Masaryka. Za poslednými domami sa nám otvára opäť zvlnená kopcovitá krajina s bohatou mozaikou viníc so solitérnymi ovocnými stromami. Aj tu môžeme pozorovať napríklad ďatľa hnedkavého, škovránika stromového, penicu obyčajnú, kukučku obyčajnú, strakoša obyčajného a hrdličku poľnú. Hniezdia tu napr. škorec obyčajný, stehlík konôpka, sokol myšiar a straka obyčajná.
-
7
Cesta TGM sa stáča na sever, opúšťame viničnú cestu. Prechádzame okolo PP Špidláky, ktorá sa rozkladá na troch obrábaných plochách v členitom teréne. Ide o stepné lúky a svahy, na ktorých rastie množstvo vzácnych a ohrozených druhov rastlín, ako napr. katrán tatársky, kozinec bezbyľový, kosatec nízky atď. Na vegetáciu je naviazaných aj množstvo druhov teplomilného hmyzu a vtákov, ako napríklad včelárik zlatý, strakoš obyčajný, bažant obyčajný, penica jarabá, penica popolavá, strnádka žltá a kukučka obyčajná. Špidláky čiastočne lemuje stará topoľová alej, z ktorej sa na jar ozývajú holub plúžik, holub hrivnák, penica čiernohlavá, kolibiarik čipčavý, hniezdi v nej myšiak hôrny. V blízkosti Špidláků býva v hniezdnej dobe pravidelne pozorovaná kaňa močiarna aj jej vzácnejšia príbuzná kaňa popolavá.
-
8
Prechádzame okolo strmej stepnej stráne, severnou časťou PP Špidláky. Z korún preschnutých stromov rastúcich na stepi spieva ľabtuška hôrna, možno zazrieme žlnu zelenú, krutohlava hnedého, hrdličku poľnú a vrabca poľného.
-
9
Smerom k železnici pokračujeme ďalej po červeno značenom chodníku TGM lemovanom krovinami, v ktorých sa zdržiavajú slávik obyčajný, penica jarabá, penica čiernohlavá, trsteniarik spevavý a strakoš obyčajný. Cestu križuje vedenie vysokého napätia. V zimnom období na ňom s obľubou sedávajú zimujúce holuby plúžiky, stožiare vysokého napätia využívajú na odpočinok aj na hniezdenie krkavce čierne, sokoly myšiare a vzácne sokol rároh či sokol lastovičiar.
-
10
V ostrej zákrute sa chodník stáča na západ k malému obecnému rybníku, my však ďalej smerujeme na sever po spevnenej ceste lemujúcej železnicu. V úrovni solárnej elektrárne cesta odbočuje doprava a lemuje Čejčský potok, pozdĺž neho sa vracia JV smerom k zalesneným stráňam viditeľným z diaľky. Tu môžeme pozorovať škovránky poľné, bažanty obyčajné a začuť volanie prepelice poľnej.
Prichádzame pod zalesnené stráne a sprava míňame prírodné pamiatky Bílý kopec a Výchoz. Tieto lokality ležia na brehu bývalého Čejčského jazera. PP Výchoz je umelý odkryv po ťažbe piesku a lignitu. Je hniezdiskom včelárika zlatého a výra skalného. Na zalesnených stráňach hniezdi vlha obyčajná, holub hrivnák, muchár sivý, strnádka žltá či penica čiernohlavá. Tieto lokality zarastajú inváznymi druhmi drevín ako sú pajaseň žliazkatý , javor jaseňolistý a agát biely. Na planine bývalého Čejčského jazera sa na jar zdržiavajú cíbiky chochlaté, za potravou sem zaletujú čajky smejivé, ktoré početne hniezdia na neďalekých Mutěnických rybnících.
-
11
Po poľnej ceste pokračujeme SV smerom k obci Čejč, prechádzame okolo parčíka a pagaštanovej aleje pri kostole. Pri susednom futbalovom ihrisku sa máme možnosť občerstviť v pohostinstve. V okolí sa vyskytujú typické parkové druhy vtákov, ako sú drozd plavý, drozd čierny, trasochvost biely, holub hrivnák, stehlík obyčajný a kanárik poľný.
Zaujímavosti
V PO Hovoransko - Čejkovicko sa v posledných rokoch šíri obzvlášť vzácny škovránik stromový. Na hniezdenie mu vyhovujú vinice, na ktorých sa striedajú zatrávnené a zaorané riadky.
Relatívne nedávno boli v týchto miestach dve veľké jazerá (Kobylské a Čejčské) s brakickou (poloslanou) vodou. Išlo o rozsiahle vodné plochy zaznamenané na starých mapových podkladoch. Kobylské jazero sa rozkladalo na ploche až 10 km2 s maximálnou hĺbkou 10 m, voda kvôli vysokému obsahu solí a minerálov zapáchala a na brehoch sa tvoril belavý nános soli. Na jazerá bola naviazaná slanomilná vegetácia, mnoho unikátnych organizmov a samozrejme aj vtákov. Niektoré staré pramene hovoria dokonca aj o neznámych vodných netvoroch (obdoba lochnesskej príšery). Okrem toho tu bol rozvinutý aj rybolov a životy miestnych ľudí boli s jazerami úzko späté. Obe jazerá však boli v 19. storočí vysušené a ich plocha bola využitá na poľnohospodárske účely.
Vedeli ste, že?
… strnádka záhradná je jeden z najrýchlejšie ubúdajúcich druhov vtákov západnej a strednej Európy? Za posledných 150 rokov prekonal prudké populačné výkyvy aj v Českej republike. Odhad k roku 2017 hovorí o iba 75 až 100 hniezdiacich pároch na našom území. V PO Hovoransko – Čejkovicko prestala strnádka záhradná hniezdiť v roku 2009. Vyskytovala sa
v členitej poľnohospodárskej krajine s vinicami, malými lúčkami a políčkami s pestrou skladbou pestovaných plodín a roztrúsenou zeleňou, ako sú solitérne stromy. Tie strnádka využívala ako posedy z ktorých spievala.