Záhorské boriny

Národní přírodní rezervace
Chránené krajinné oblasti
Dĺžka trasy: 14 km (okružná trasa)
Čas prechodu: 3 až 5 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Stredná
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto

Prekrásne prírodné kulisy pre nenáročný cyklovýlet s historickým kontextom. Územie dnes vyzerá odlišne oproti minulosti, na viatych pieskoch nájdeme prevažne borovicu lesnú, podiel pôvodne zastúpených dubov klesol. Z nádherných mokradí s rašeliniskami sa zachovali len zvyšky. O zaujímavé pozorovania tu však nebude núdza.

Druhy v lokalite

Lokalita sa nachádza na viatych pieskoch, v unikátnych pedologických aj hydrologických podmienkach. Drastický úbytok plošného a kvalitatívneho zastúpenia dubov v prevažujúcom poraste borovíc je vidno aj na území CHKO, avšak stále sa tu nachádzajú aj zachovanejšie biotopy s výskytom prvkov mediteránnej fauny. Je to veľmi teplá oblasť, do ktorej zasahujú aj teplomilné floristické prvky od našich južných susedov. Trasa obchádza NPR Červený rybník, dá sa k nej priblížiť z náučného chodníka Lakšárska Nová Ves – Tomky na mieste, kde sa nachádza bod 7. Ide o nádhernú ukážku slatinnej jelšiny a zvyškov slatinnej lúky s porastami spoločenstiev zväzu Caricion fuscae.  

Trasa výletu začína v obci Šaštín-Stráže, kde sa dá zaparkovať napríklad na Štúrovej ulici. Do obce sa dá dostať najlepšie buď z východu cez Senicu, alebo zo západu z D2 cez Kúty.

Vychádzka

  • P1
  • P2
  • 1

    Bod sa nachádza pri jazerách Gazárka. Ide o rekreačnú oblasť, no vo vhodnom období sa tu dajú pozorovať nielen kačice divé, ale aj jedince hrdličky poľnej, kolibiarika spevavého, tiež vlhy obyčajnej. V diaľke sa vám ozve krutohlav hnedý, pri troche šťastia aj dudok chochlatý. V blízkom okolí by ste mohli natrafiť na lelka lesného (nad CHA Jubilejný les). 

  • 2

    Ďalej trasa prechádza cez drevinovo pestrejší lesný porast, ktorý však striedajú aj monokultúry borovice lesnej ťaženej charakteristickým spôsobom. Vidieť tu možno bociana čierneho, vzácne aj žltochvosta hôrneho. Tradičné lesné vtáčie spoločenstvá dopĺňajú muchárik bielokrký a kolibiarik sykavý.

  • 3

    Bod sa nachádza pri PR Vanišovec, za Fáberkami. Ide o ukážku pekného teplomilného ponticko-panónskeho dubového lesa. Stretnúť sa tu môžete s druhmi ako hrdlička poľná, ďateľ prostredný, muchár sivý, krkavec čierny a tesár čierny Vzácne môžete pozorovať žltochvosta hôrneho.

  • 4

    Bod sa nachádza v zmiešanom lesnom poraste s pomerne bohatým zastúpením viacerých druhov dubov. Okrem vtáčieho spoločenstva dubín tu ihličnany lákajú aj sýkorky chochlaté a sýkorky uhliarky. Pozorovať tu možno kôrovníka krátkoprstého, penicu čiernohlavú a kolibiariky čipčavé  

  • 5

    Bod sa nachádza na križovatke so Studienskou cestou. Stretnete sa tu so sojkou obyčajnou, myšiakom hôrnym, holubom hrivnákom, ale opäť aj so sýkorkou chochlatou. Preletieť môže vzácna haja červená

  • 6

    Na tomto bode sa vyskytujú mnohé vtáčie druhy typické pre lesné porasty Záhoria. Opäť sa objaví kolibiarik sykavý, hrdlička poľná, ďateľ prostredný. V diaľke sa ozve žlna zelená, bežne sa vyskytne ďateľ veľký aj mlynárka dlhochvostá. Preletieť môže neďaleko hniezdiaci orliak morský

  • 7

    Tu sa ocitnete v bezprostrednej blízkosti NPR Červený rybník. Druhy lužného lesa dopĺňajú sezónne stehlíky čížiky, loviaci bocian čierny, bežne sýkorky chochlaté, mucháre sivé, krkavce čierne, tesár čierny, vzácnejšie sa vyskytne žltochvost hôrny. Preletieť môže raritný hniezdič tohto územia, žeriav popolavý.

  • 8

    Bod sa nachádza na lokalite Šibenica pod Vanišovcom, kde zaznamenáte prítomnosť druhov ako glezg obyčajný, sýkorka chochlatá, sýkorka veľká a ďateľ veľký.  

Doplňujúce informácie

  • Ubytovanie v okolí lokality - Záhorské boriny

    Kliknite nižšie na možnosti ubytovania v širšom okolí lokality

  • Akcie a aktivity - Záhorské boriny

    Kliknite nižšie na akcie a aktivity v okolí lokality

Galéria

Blízke lokality