Kozmické louky

Dĺžka trasy: 7 km
Čas prechodu: 5 hod.
Biotop:
Typ ciest:
Spôsob pohybu:
Náročnosť: Ľahká
Odporúčané ročné obdobie: Jar Leto Jeseň Zima

Kozmické ptačí louky sú revitalizovanou mokradnou lokalitou, ktorá sa nachádza v nive rieky Opava medzi dvomi umelo vytvorenými jazerami vzniknutými po ťažbe štrku. Mokradné biotopy a vodné plochy sú magnetom pre rôzne vtáčie druhy v čase hniezdenia, migrácie aj zimovania.

Druhy v lokalite

Kozmické ptačí louky sa nachádzajú v nive rieky Opava, ktorá v ich blízkosti ešte prirodzene meandruje. Na psiarkových a ostricových lúkach pretkaných zástupom tôní a kanálov sa pasú exmoorské kone a škótsky náhorný dobytok. Na západe a východe od lúk sa nachádzajú dve jazerá, ktoré vznikli ťažbou štrku. Spojnicu medzi rybníkom Nezmar a Kozmickými ptačími loukami tvorí hrádza nielen s protipovodňovým, ale aj s podstatným krajinárskym významom. Okrem bohatého bylinného a krovitého poschodia je totiž zarastená mohutnými lipami malými a dubmi letnými.

Mozaika mokradí, nivných lúk, stromoradí a vodných plôch je rajom nielen pre mokradné druhy vtákov, ale aj pre mnohé ďalšie druhy ohrozených živočíchov a rastlín. Ikonickým vtákom Kozmických ptačích louk sa stal cíbik chochlatý. Medzi najvzácnejšie hniezdiace druhy patrí hlaholka severská, kačica chrapka, bučiačik močiarny, žeriav popolavý či kalužiak červenonohý. V čase migrácie je tu možné zaznamenať rôzne raritné tiahnuce vtáčie druhy.

V obmedzenej miere je možné zaparkovať pozdĺž cesty medzi Jilešovicemi a Kozmicemi v blízkosti Kolečkova mlýna. Lepšie je však dopraviť sa sem vlakom, pretože sa lokalita nachádza v blízkosti železnice medzi Opavou a Ostravou-Svinovem. V závislosti od zvoleného smeru potom absolvujeme vychádzku z vlakovej stanice Háj v Slezsku alebo Jilešovice. Kozmické ptačí louky sú ohraničené ohradníkmi, pozdĺž ktorých je obmedzený pohyb z dôvodu rušenia vtákov a dobytka. Samozrejmosťou je zákaz kŕmenia exmoorských koní a škótskeho náhorného dobytka.

Vychádzka

  • P
  • 1

    Hlučínské jazero vzniknuté ťažbou štrku je hlavne vyhľadávanou rybárskou a turistickou lokalitou. V pokojnejšej západnej časti jazera je možné v zimnom období pozorovať okrem bežných druhov zúbkozobých vtákov aj potápače veľké alebo hlaholky severské, v menšom množstve tiež potáplice malé a stredné. Ojedinele sa objavuje aj potápač prostredný, ľadovka dlhochvostá, či dokonca kajka morská a ďalšie severské druhy vtákov. Raritným pozorovaním bol zimný výskyt lyskonoha ploskozobého.

  • 2

    Centrálne miesto celej vychádzky. Zo sedemmetrovej pozorovateľne Petra Čolase (pomenovanej podľa dlhoročného riaditeľa ostravskej zoo) uvidíme ojedinelú mokradnú lokalitu nadregionálneho významu. Prítomné sú plytké vodné plochy s kanálmi v komplexe nivných lúk. V období migrácie aj zimovania je možné na vodnej ploche pozorovať bohaté zoskupenie vodných druhov vtákov. Zriedkavé je pozorovanie potáplice veľkej. Miesto je pravidelným hniezdiskom cíbika chocholatého a kalužiaka červenonohého. K bežnejším zúbkozobým vtákom hniezdiacim na lokalite sa pridáva vzácna hlaholka severská. Pri troche šťastia možno v hniezdnej dobe pozorovať bučiačika močiarneho či žeriava popolavého. Kozmické ptačí louky sú tiež významným potravným a migračným stanovišťom pre široké spektrum druhov. Raritné záznamy obsahujú pozorovanie brehárika ploskozobého či cíbika stepného.

  • 3

    Alej mohutných líp a dubov medzi bodom 2 a 4 nám počas neskorej jarnej či letnej vychádzky dopraje príjemné osvieženie. V dutinách starých stromov hniezdi okrem bežných druhov vtákov aj ohrozený ďateľ prostredný. Z krovitých porastov môžeme počuť slávika obyčajného, z korún stromov atraktívne sfarbeného muchárika bielokrkého.

  • 4

    Rybník Nezmar je najväčším rybníkom na Opavsku. V hniezdnom období uvidíme na ostrovčeku v západnej časti rybníka hniezdnu kolóniu volavky popolavej. Ornitologicky atraktívnejšia je vodná plocha pri jesennom výlove a predovšetkým v zimnom období. V tejto dobe sa tu vyskytujú početné kŕdle čajky smejivej, sivej či bielohlavej. Medzi nimi je možné zahliadnuť aj čajku žltonohú či tmavú.

  • 5

    Na rozdiel od Hlučínského jazera má jazero v Dolním Benešově väčší ornitologický význam aj v hniezdnej dobe. Na ostrovoch v západnej časti jazera hniezdi početná kolónia čajky smejivej, občas aj vzácnejšia čajka čiernohlavá. V posledných rokoch začal na jednom z ostrovov hniezdiť aj veľký druh čajky. Čajku žltonohú tu vystriedala pravdepodobne čajka bielohlavá. Na malom štrkovom ostrove v severnej časti jazera si v kolónii stavajú hniezda rybáre riečne.

Zaujímavosti

Revitalizácia mokradného ekosystému do takej podoby, akou sa dnes môžeme kochať na Kozmických ptačích loukach, je dielom potravinárskej spoločnosti Semix Pluso. Bez jej iniciatívy a výrazného finančného prispenia by obnova mokradných lúk zničených vplyvom meliorácií a nešetrného poľnohospodárskeho hospodárenia nemohla prebehnúť.

Od roku 2006 sa tu uskutočnili celkom tri etapy zásahov s cieľom vytvoriť pestrú škálu mokradných biotopov. O tom, že sa to podarilo, svedčí výskyt mnohých bežných i vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Za všetky spomeňme napríklad modráčika bahniskového alebo číka európskeho. Neutíchajúca snaha majiteľov má okrem iného viesť aj k návratu brehára čiernochvostého, ktorý ešte na začiatku nového tisícročia na lokalite hniezdil.

Vedeli ste, že?

... na Kozmických ptačích loukach bol objavený pavúk, ktorý je známy iba zo západnej Európy a Maďarska? Jedná sa o strehúňa Pardosa tenuipes, ktorý potrebuje k životu mokré výslnné lúky s rozvoľnenou vegetáciou v blízkosti mokradí s čistou vodou.

Zdroje: ČSO. Birds.cz. [online]. Dostupné z: http:// https://birds.cz/avif LISAL, K. & ČIŽMÁR, M. 2019. Kozmické ptačí louky – iniciativa k ochraně přírody. Ochrana přírody, 4. MOLITOR, P. 2008. Kajka mořská (Somateria mollissima) a další zimní hosté na Hlučínské štěrkovně v zimě 2007/2008. Acrocephalus (Ostrava), 24. MOLITOR, P., MIŠKOVSKÝ, M. & PECHNÍK, R. 2019. Hnízdění racka chechtavého (Chroicocephalus ridibundus) a racka černohlavého (Larus melanocephalus) na jezeře v Dolním Benešově. Acrocephalus (Ostrava), 34. MOLITOR, P., MIŠKOVSKÝ, M. & PECHNÍK, R. 2019. První hnízdění racka středomořského (Larus michahellis) ve Slezsku. Acrocephalus (Ostrava), 34. ŘEZÁČ, M. & ROTHOVÁ, H. 2021. Západoevropský slíďák Pardosa tenuipes objeven v Česku. Pavouk, 50. ŠUHAJ, J. 2019. Zimní výskyt lyskonoha ploskozobého (Phalaropus fulicarius) ve Slezsku. Acrocephalus (Ostrava), 34.

Doplňujúce informácie

Blízke lokality